Earl Sweatshirt i The Afghan Whigs na Open’erze

28 lutego 2014
ok. 3 minut czytania

Earl Sweatshirt zdobył sławę w hiphopowym kolektywie Odd Future, ale i jego solowa kariera zaczęła się imponująco. A skończył dopiero 20 lat. Debiutancki album „Doris” ukazał się w sierpniu minionego roku, zaskarbiając sobie miejsca w płytowych podsumowaniach Pitchforka, magazynów „Rolling Stone” czy „NME”. Na płycie towarzyszyli mu Pharrell Williams, Casey Veggies, Tyler, the Creator, RZA. „Doris” to wyraz wielkiego talentu tego młodego głosu nowej fali hip-hopu z Los Angeles, o wiele większego, niż wskazuje to metryka. Earl z metodycznym zacięciem snuje swoje mordercze fantazje rodem z odrażającego horroru, jeszcze bardziej niepokojące, jeśli wziąć pod uwagę jego niesamowity luz.

Po tym, jak grupa rozpadła się w 2001 roku, to, że The Afghan Whigs nagrali nowy album, zaskoczyło chyba wszystkich. Choć piosenki Whigsów pojawiały się od czasu do czasu na koncertach innych projektów lidera Grega Dulliego, The Afghan Whigs reaktywowali się dopiero w 2012 roku, od razu zajmując pozycję headlinerów ważnych festiwali, jak Lollapalooza, kuratorów koncertów All Tomorrow’s Parties i wyprzedając prestiżowe sale koncertowe na całym świecie. Na Open’era The Afghan Whigs przywiozą „Do to the Beast”, pierwszy nowy album od piętnastu lat. Założony w Cincinnati w stanie Ohio w 1988 roku zespół od początku wyróżniał się wśród współczesnych sobie dziką, porywającą mieszanką hard rocka, klasycznego soulu i obsesji dręczących Dulliego.

Londyńczyk Tourist to wschodząca gwiazda elektroniki, w jej bardzo tanecznym, choć niepozbawionym emocji obliczu. Eksploruje tereny, na których spotykaliśmy Four Teta czy SOHNa, ale nie brakuje tu także energii Totally Enormous Extinct Dinosaurs czy nawet jego szefów z wytwórni Method Records, Disclosure. Choć Tourist zaczął niedawno prace nad debiutanckim albumem, jego nowej muzyki nie powinno braknąć w najbliższych tygodniach. Ledwo co ukazała się „Tonight EP”, a Method Records już zapowiadają „Patterns EP”. Być może jego premiera zbiegnie się z występem Tourist na SXSW 2014, gdzie londyński producent będzie jednym z najbaczniej obserwowanych artystów sezonu.

Mela Koteluk powraca na Open’era. W 2012 roku wydała pierwszą płytę „Spadochron”, którą okrzyknięto jednym z najgłośniejszych debiutów tamtego roku i która przyniosła wokalistce Fryderyki dla debiutu i artysty roku. Muzyka Meli wypada z szufladek, jest poetycko, ale zadziornie, lirycznie i rockowo, a melodie ulotne z pogranicza popu i brzmień alternatywnych łobuzersko puszczają oko do eklektycznych konwencji. Mela aktywnie działa na rzecz popularyzacji muzyki na żywo: jest inicjatorką akcji wspierającej koncerty „Nie bądź dźwiękoszczelny. Na Open’era zaprezentuje materiał z nowego, niezatytułowanego jeszcze albumu.

Przypominamy, że wcześniej udział w imprezie potwierdzili m.in. Foster The People, Pearl Jam, The Black Keys, Rudimental, MGMT, Phoenix, Pusha T, Foals, Warpaint, Bastille, Interpol, Haim i Darkside.

Bilety na Open’er Festival do nabycia w Altersklepie oraz w Ticketpro w cenach:

Karnet 4 dni – 550 zł
Karnet 4 dni z polem namiotowym – 630 zł
Karnet weekendowy 2 dni (piątek, sobota) – 350 zł
Bilety jednodniowe – 207 zł