Emocjonalny i przyziemny Król z nową płytą w trasie

16 marca 2018
ok. 2 minut czytania

Płyta „Przewijanie na podglądzie” to dziewięć numerów składających się na półgodzinny wgląd w równie poetycki jak naturalny, emocjonalny acz przyziemny, wewnętrzny świat artysty. Znany z jego wcześniejszych dokonań chłód grzeje się tu w cieple tropikalnych wręcz perkusjonaliów, retro zabiegi wykorzystywane są na sposoby zupełnie nieprzewidywalne (przywodząc niekiedy na myśl bezfalowy Nowy Jork), a intymność naprawdę rzadko przyjmuje w piosenkach równie chwytliwe i bliskie formy. Bo o ile jest to z całą pewnością świetny przykład outsider music – muzyki osobnej, indywidualnej i ze sporą dezynwolturą podchodzącej do materii dźwiękowej, rządzących nią zasad i dzielących ją gatunków – to również rzadka próbka insider popu – terminu dotychczas nieistniejącego, ale dojmująco potrzebnego do opisu równie szczerej jak filmowej, osobnej acz uniwersalnej muzyki zawartej na „Przewijaniu na podglądzie”.

Za miks i master albumu odpowiada Piotr „Emade” Waglewski, a okładkę stworzyła Barrakuz. Muzykę i słowa napisał Błażej Król. Nagrania powstały w Gorzowie jesienią 2017 roku.

Singlem promującym wydawnictwo „Przewijanie na podglądzie” jest utwór „całą ciszę/ POKÓJ NOCNY”. Do piosenki zrealizowano teledysk, który można zobaczyć poniżej.

W ramach promocji albumu Król wyruszy w trasę koncertową, podczas której odwiedzi następujące miasta:
06 kwietnia – Katowice, Rialto
07 kwietnia – Poznań, Scena na piętrze
11 kwietnia – Lublin, Teatr Stary
12 kwietnia – Warszawa, Grizzly Gin Bar
15 kwietnia – Wrocław, Stara Piwnica
20 kwietnia – Gorzów Wlkp, MCK
22 kwietnia – Kraków, Alchemia
27 kwietnia – Gdańsk, Klub Żak

Błażej Król dał się poznać jako wokalista i gitarzysta duetu UL/KR, który stworzył z Maurycym Kiebzakiem-Górskim. Solowy debiut Króla, „Nielot”, ukazał się w 2014 roku, a jego następca – „Wij” – rok później. Trzecia płyta „Przez sen” miała premierę w 2016 roku. Longplay Kobiety z wydm, „Bental” ukazał się w 2017 roku.