Enslaved w Polsce

21 maja 2008
ok. 1 minuta czytania

Twórczość Enslaved znana jest doskonale wszystkim zwolennikom ekstremalnego awangardowego metalu. Formacja działa od 1991 roku, a jej założyciele, Ivar Bjornson i Grutle Kjellson w momencie powstania grupy mieli zaledwie po 13 i 17 lat. W 1997 roku ukazał się trzeci studyjny album formacji – „Eld”, który postrzegany jest jako najbardziej progresywne dzieło w dorobku grupy, a szesnastominutowa kompozycja „793 (Slaget om Lindisfarne)” uznana została za jeden z najlepszych utworów w dorobku bandu. Punktem zwrotnym w karierze Enslaved okazała się jednak płyta „Mardraum – Beyond the Within” (2000 rok), na której wyraźnie zaznaczone zostały wpływy progresywnego rocka. Na
kolejnych krążkach zespół coraz dalej odchodził od blackmetalowych schematów na rzecz progresywnych elementów. W maju 2006 roku ukazał się ostatni dotąd longplay – „Ruun”, za który zespół zdobył statuetkę Spellemanna w kategorii Najlepszy Metalowy Album Roku (norweski odpowiednik nagród Grammy).

Obecnie Enslaved pracuje nad nowym studyjnym dziełem, którego premiera przewidziana jest na druga połowę tego roku. Jesienią kapela wyruszy w europejską trasę koncertową, która rozpocznie się 5 listopada, występem w Kopenhadze, a zakończy 20 grudnia w Bergen. W ramach tej trasy artyści zawitają do Polski.

Jako goście specjalni na całej trasie Enslaved towarzyszyć będą 2 grupy: norweski Kraków, którego twórczość na pewno przypadnie do gustu zwolennikom Corrosion of Conformity, Iron Maiden, Kyuss czy Mastodon, natomiast drugi support to również norweski thrashmetalowy Stonegard.

Ceny biletów poznamy wkrótce.