Everlast – „Songs of The Ungrateful Living”

23 października 2011
ok. 2 minut czytania

Gdyby istniał muzyczny odpowiednik kina drogi, Everlast miałby szansę zostać jednym z najznamienitszych przedstawicieli gatunku. Jest w solowej twórczości rapera znanego z House of Pain, szczególnie na najnowszej płycie, coś z podróży. Takiej wielodniowej, może niezbyt ekscytującej, na pewno nieobfitującej w szalone przygody i zdecydowanie mało wesołej, ale takiej, po której stajemy się mądrzejsi, dojrzalsi, emocjonalnie bogatsi, może nawet lepsi.

Everlast ma w sobie coś z gawędziarza, ale w dobrym znaczeniu. Swym nieco zmęczonym, niskim, chropowatym głosem fantastycznie wciąga w opowieści, które snuje. Opowieści o sobie, o współczesnym świecie, o Ameryce, o śmierci i życiu. Jest szczery, bezpośredni. Dużo w jego słowach smutku, goryczy, rozczarowania, wręcz pretensji, które idealnie współgrają z muzyką. W większości akustyczną, bardzo organiczną, jeszcze bardziej amerykańską, nierzadko przesiąkniętą country, na swój sposób bluesową. Nie ma jednak mowy o nudzie, monotonii od zamulonego, znakomitego „I Get By”, przez nadające się na potańcówkę w Teksasie „The Crown”, po hiphopowe „The Rain”. Pod względem produkcji też się dużo dzieje. Pojawiają się zgrabnie wplecione sample, subtelne Hammondy, banjo, chórki.

„Songs of The Ungrateful Living” to album, który choć zawiera utwory o niewdzięcznym żywocie, nie dołuje, nie przygnębia, lecz składnia do rozmyślań, do tego by zająć miejsce dla pasażera, oprzeć głowę o szybę i dać się Everlastowi zabrać w podróż.