Fisz i Emade mają nie za miłe wiadomości

10 czerwca 2020
ok. 2 minut czytania

Utwór „Nie za miłe wiadomości” opowiada o nierównościach społecznych. Teledysk został nakręcony w rejonie miasta Akra (Ghana). To tu znajduje się ogromne „cmentarzysko” odpadów – 41 milionów ton śmieci. Bank Światowy alarmuje: brak środków na programy redukujące ubóstwo w budżetach afrykańskich państw oraz niskie tempo wzrostu gospodarczego spowodują, że do 2030 roku aż 90 procent biednych z całego świata będzie mieszkało w Afryce.

– Tekst może mieć także uniwersalny charakter – mówi Fisz. – „Luksusowi panowie” to osoby kierujące losami planety Ziemi, które są jednocześnie oderwane od rzeczywistości i prawdziwych problemów dzisiejszego świata. Takie to dziwne czasy, że kłamcy i cwaniacy wydają moralne wyroki, że od hipokrytów zależy nas los.

Singiel „Nie za miłe wiadomości” zapowiada album „Ballady i Protesty”. Płyta, która ukaże się jesienią 2021 roku , składać się będzie z dwóch odrębnych opowieści muzycznych.

Pierwsza – „Ballady” – będzie zawierać głównie akustyczne utwory, napisane na fortepian i sekcję smyczkową. Nie zabraknie również charakterystycznego brzmienia bębnów Emade i wykreowanych przez niego szumów i trzasków. „Ballady” to osobiste, często intymne opowieści o miłości i tęsknocie do natury. To utwory o niepokoju związanym ze stanem PRZYRODY i PLANETY ZIEMI.

Druga opowieść to płyta „Protesty”. Mocna tekstowo i muzycznie, pełna elementów garażowego rocka, rapu i elektroniki. W tekstach Fisz komentuje szeroko rozumianą politykę, panoszącą się hipokryzję i kłamstwo, zadaje pytania o kondycję dzisiejszej debaty publicznej.

Kilka tygodni temu Fisz Emade Tworzywo wypuścili protest song „Mój kraj znika”. Ostatni album zespołu to „Radar” z 2019 roku.