Four Stroke Baron oraz Dreamarcher w roli supportów Shining

14 stycznia 2019
ok. 3 minut czytania

W roli supportów na obydwu koncertach zaprezentują się grupy Four Stroke Baron oraz Dreamarcher.

Blisko 40 lat temu w Oslo urodził się Jørgen Munkeby. Fantastyczny, wszechstronnie wykształcony absolwent Norweskiej Akademii Muzycznej o wielkiej odwadze i otwartym umyśle, który w wieku lat 30 stworzył ze swoim zespołem Shining album „Blackjazz”. Wydawnictwem z 2010 roku młody Norweg wpisał się na stałe do historii metalu, bo nikt przed nim nie lawirował tak wspaniale między ekstremalnym metalem a jazzem.

Wspomniany album Shining (pierwsza dziesiątka notowań płyt w Norwegii) był piątym w dyskografii zespołu. Jørgen założył go w 1999 roku, dzieląc swój czas także między uznaną jazzową formację Jaga Jazzist. Kapela przez wiele lat zaskakiwała z każdym kolejnym wydawnictwem, szczególnie w okresie od „In the Kingdom of Kitsch You Will Be a Monster” (2005) do „Blackjazz”. Później Munkeby zaczął coraz mocniej skręcać w kierunku mocnej i jednocześnie bardziej przystępnej muzyki. Dźwięków bliższych Nine Inch Nails, A Perfect Circle, Marilyn Manson. Wciąż jednak stać było Shining na szalone przedsięwzięcia, chociażby koncert na wysokiej na ponad 700 metrów skale Trolltunga. W Polsce, w której gościli wielokrotnie, Norwegowie unikają podobnych ekstrawagancji i grają bardzo niewiele nad poziomem morza, ale z taką energią, że nie sposób stać spokojnie.

Kolejna wizyta u nas Jørgena i jego załogi (Håkon Sagen, Eirik Tovsrud Knutsen, Tobias Ørnes Andersen i Ole Vistnes) połączona będzie z promocją wydanego w październiku 2018 roku albumu „Animal”. O którym napisano między innymi, że zawiera muzykę idealną na XXI-wieczny karnawał.

Jest ich trzech: Kirk Witt (wokal, gitara), Matt Vallarino (perkusja) i Keegan Ferrari (gitara basowa). W Reno, w stanie Nevada, założyli zespół Four Stroke Baron, który, jak sami twierdzą, gra mieszankę nowej fali i progresywnego rocka z metalowym ciężarem. Mają dystans do siebie i twierdzą też, że cały świat o nich nie słyszał, ale nie jest to prawdą. Chociażby dlatego, że ich drugi album „Planet Silver Screen” ukazał się w cenionej wytwórni Prosthetic Records, a komplementował go między innymi Jørgen Munkeby, lider Shining. Notabene Norweg gościnnie zagrał na nim na saksofonie.

Ich wielką zaletą jest trudność do skategoryzowania. Four Stroke Baron to bowiem znacznie więcej niż nowa fala i rock progresywny. Słychać w tym i Rush, i Mastodon, Tool, Meshuggah, a nawet Nick Cave też się pojawiają w głowie, gdy słucha się muzyki Amerykanów. Są dziwni, zabawni, szaleni i melodyjni. Ciężko przejść obok nich obojętnie.

Jeżeli mikstura przygotowana przez Four Stroke Baron nie zaspokoiłaby jakimś cudem oczekiwań pod kątem zróżnicowania, warto spróbować tej, którą tworzą w Oslo pochodzący z małej mieściny na jednym z fiordów panowie Kim Christer Hylland, Ruben Aksnes, Odd Erlend Mikkelsen i Eirik Kråkenes. Ich muzyka jest jak piękna i bestia. Brutalna i bezlitosna, a jednocześnie piękna i melodyjna. Metalowa, djentowa, czasem i drone’owa, ambientowa, nowofalowa, punkowa, jazzowa. Jeden z zagranicznych serwisów internetowych na określenie twórczości Dreamarcher użył epitetów: eclectic, aggressive, passionate, apocalyptic, atmospheric, energetic, progressive, dark, melancholic, melodic, chaotic.

Z kolei muzyczne media rozpływają się nad dokonaniami Dreamarcher. W szczególności nad imienną debiutancką płytą z 2016 roku. Najpiękniej podsumowano ją podczas jednej z audycji radiowych, w której powiedziano o albumie: „To nie tylko rockowe dzieło, to dzieło sztuki”. Chce się tego słuchać na okrągło.

Bilety na koncerty Shining w Polsce przez cały czas dostępne na sklep.knockoutprod.net.