George Clinton zagra w Lublinie

28 lutego 2018
ok. 2 minut czytania

Wraz z Jamesem Brownem i Sly’em Stone’em (Sly and the Family Stone) uznawany jest za ojca i głównego propagatora muzyki funk. Znany jest też oczywiście jako lider i założyciel kultowych grup Parliament i Funkadelic, z którymi koncertował na całym świecie. Na koncie ma szereg bestsellerowych albumów (w samych Stanach Zjednoczonych w latach 70. wydał kolejno po sobie kilka płyt, które pokryły się złotem lub platyną, w tym tak ważne dla światowej muzyki krążki jak „Mothership connection”, „One Nation Under A Groove” czy „Uncle Jam Wants You”).

Na przestrzeni lat przez składy Parliament oraz Funkadelic przewinęła się długa lista doskonałych muzyków – wokalistów i instrumentalistów. Można tu wspomnieć choćby o takich tuzach jak Maceo Parker, Eddie Hazel czy bracia Catfish, Glen oraz Bootsy Collins. Muzyka funky zawsze była głównym motorem napędowym Clintona i jego orkiestr, natomiast w różnych okresach swojej aktywności artysta eksplorował też takie nurty jak np. acid jazz, soul, r’n’b czy blues. W latach 60. muzyk pracował także jako kompozytor i songwriter w legendarnej wytwórni Motown, w okresie jej największej świetności w Detroit.

Myśląc o George’u Clintonie nie sposób nie wspomnieć o dziesiątkach spektakularnych kooperacji i specjalnych projektów, w które się angażował. Ta lista jest imponująca, ponieważ muzyk współpracował z takimi zespołami i artystami jak: Red Hot Chili Peppers, Primal Scream, Wu-Tang Clan, Tupac Shakur, Snoop Dogg, Carlos Santana, Kendrick Lamar. Dla przykładu debiutancki album Red Hot Chili Peppers, czyli słynne „Freaky Styley”, produkował właśnie Clinton. W latach 90. cała śmietanka amerykańskiego hip-hopu zapraszała artystę do swoich produkcji – z Wu-Tang Clan zarejestrował „Wolves”, z Ice Cube’em „Bop Gun”, z Outkast „Synthesizer”, a z Tupakiem choćby „Can’t C me” ze słynnego albumu „All eyes On Me”. Jeden z największych hitów Snoop Dogga „Who am I” oparty jest na kultowym numerze Clintona „Atomic Dog”. Takich kooperacji można wymienić naprawdę sporo.

W 1997 roku Clinton stał się członkiem Rock & Roll Hall of Fame, najbardziej elitarnej i prestiżowej instytucji muzycznej/muzeum na świecie.

Już niebawem kolejne ogłoszenia i długa lista artystów, którzy na przełomie czerwca i lipca pojawią się w Lublinie. Jak co roku Wschód Kultury – Inne Brzmienia zaproponuje program oparty na różnorodności, oryginalności i przekraczaniu muzycznych granic.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2018 odbędzie się w dniach 28 czerwca – 1 lipca 2018 w Lublinie.