Glaca i My Riot składają hołd ulicznym artystom

31 marca 2011
ok. 2 minut czytania

Wideo przedstawia artystów związanych z szeroko pojętym street artem. Osią klipu są dwie równoległe akcje uliczne, z których jedna zrealizowana przez Yak Films w Oakland, w Kalifornii z tancerzami Turf Feinz, a druga, przeprowadzona w Warszawie. Warszawskie działanie to performance grupy Ktozatymstoi, która jednej nocy otagowała mosty, tunele i inne nietypowe miejsca w Warszawie plakatem przedstawiającym postać zwaną Riot. Klamrą spinającą te dwie tak różne przestrzenie i kultury jest występ zespołu My Riot, który staje się swoistym narratorem wydarzeń.

– Połączeniem przestrzeni Warszawy i Oakland chcemy pokazać, że naszym głównym celem jest przełamywanie barier, pragnienie wolności jednostki i prawo do odważnych deklaracji artystycznych na ulicach miast całego świata – komentuje lider projektu, Glaca. – I nie mówimy o wandalizmie. Chcemy żeby nasze działania prowokowały do myślenia, interpretacji i kreatywności. Czasami żeby zmusić ludzi do reakcji i zaakcentować swoją postawę i obecność trzeba wedrzeć się w przestrzeń miejską, która de facto należy do każdego z nas: „jestem tutaj, potrafię sprawić, że mnie zauważysz i nie przejdziesz koło mnie obojętnie”. Wydarzenia ostatnich dni w Warszawie związane z zamalowaniem części graffiti na murze przy Służewcu pokazały, że w obliczu niszczenia sztuki ulicznej, w jej obronie, tysiące ludzi jest gotowych do wyrażenia swojego sprzeciwu. Naszym wideo chcemy oddać hołd i szacunek wszystkim ulicznym artystom.

Wokalista nawiązuje do wydarzenia, które miało miejsce w stolicy ubiegły weekend. W miejscu graffiti na murze otaczającym Tor Wyścigów Konnych miała powstać reklama Adidasa. Część muru została zamalowana czarną farbą, a dojście do niej zagrodzone barierkami.

Zwiastun teledysku „Sen” można pod tym adresem. Nagranie pochodzi z debiutanckiej płyty My Riot, która ukaże się 10 maja.

Przez ostatnie dwa lata pobytu w L.A., Glaca pracował też nad projektem Serce, który powołał do życia wspólnie z Toshi Kasai (producentem płyt m.in. Melvins, Fripp&Adam Jones, Red Sparrows) i nad nagraniami dla M.T.Void, stworzonym wspólnie z basistą zespołu Tool, Justinem Chancellorem.