Goldfrapp i Asian Dub Foundation w Lublinie

30 maja 2014
ok. 3 minut czytania

Grupa Goldfrapp założona została w 1999 roku przez Alison Goldfrapp i Willa Gregory’ego. Formacja ma na koncie sześć albumów, kilkanaście singli, liczne nagrody i wyróżnienia oraz setki zagranych koncertów na całym świecie. Już pierwsza płyta artystów „Felt Mountain” okazała się dużym sukcesem, przynosząc hity „Lovely Head” czy „Utopia”. Kolejne znakomite albumy „Black Cherry” i „Supernature” dodatkowo ugruntowały pozycję gwiazdy, zyskując w Wielkiej Brytanii status platynowych płyt. Dalej były równie udane „Seventh Tree” i „Head First”.

Asian Dub Foundation to legenda sceny world music, reggae i bhangra. Cała historia zaczęła się w 1993 roku od trzyosobowego soundsystemu pod nazwą Asian Dub Foundation, który, rozrastając się w szybkim tempie, przekształcił się w regularny, pełnokrwisty koncertowy band. Muzycy, których korzenie sięgają Indii i Pakistanu, od lat wytyczają nowe kierunki w swoim nurcie i nigdy nie schodzą poniżej określonego poziomu. Na koncie mają kilkanaście albumów w tym m. in. najnowszy, świetnie przyjęty przez fanów i krytyków muzycznych „The Signal and the Noise” oraz kultowe już krążki „Enemy of the Enemy” czy „Community Music”. Podczas swojej muzycznej drogi współpracowali i nagrywali z wieloma znakomitościami m. in. z Sinéad O’Connor czy Adrianem Sherwoodem.

Artystów wyróżnia też przejawiające się w tekstach ich utworów zaangażowanie w aktualne problemy społeczne i gospodarcze. Nierzadko podejmują tematy związane z przemocą, rasizmem, biedą i warunkami życiowymi w krajach Trzeciego Świata czy też globalizacją i konsumpcjonizmem. Koncertowo zaś, Asian Dub Foundation to niesamowity ładunek pozytywnej energii.

Początek grupy Tiger Lillies sięga 1989 roku i dziś, po 25 latach, wciąż pozostaje ona jednym z najoryginalniejszych, wymykających się prostym klasyfikacjom zespołów. Artyści, którzy nagrali w tym czasie ponad 30 albumów, zamierzają cieszyć się wraz z lubelską publicznością swoim jubileuszem i przygotowali na tę okazję, wyjątkowy przekrojowy program.

Twórczość Tiger Lillies jest mroczna, tajemnicza, mająca momenty głębokiego smutku, ale też pełna czarnego humoru i osobliwego piękna. Zespół założony przez Martyna Jacquesa (wokalista i akordeonista grupy) określany jest przez niego jako „anarchistyczne, brechtowskie trio, w duchu ulicznej opery”. Artyści podejmują w swoich piosenkach tematy z tzw. ciemnej strony życia, zawsze okraszając je odpowiednią dawką ironii i dystansu. Muzycznie zaś, Tiger Lillies stanowią barwną mieszankę przedwojennego niemieckiego kabaretu, muzyki cygańskiej, brzmień klasycznych oraz stylistyki piosenek Kurta Weilla, Bertolta Brechta czy Jacquesa Brela. Ich koncerty to prawdziwe przeżycie estetyczne – zaskakujące, niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju.

Poza Martynem Jacquesem skład grupy dopełniają znakomici instrumentaliści: Adrian Stout na kontrabasie, pile i thereminie oraz Mike Pickering na bębnach i perkusjonaliach.

Yat-Kha to światowy fenomen. Ci pochodzący z dalekiej Tuwy artyści, posługują się bowiem tradycyjnym dla ich kultury śpiewem gardłowym, a jednocześnie nagrywają z największymi i są znani praktycznie na całym globie.

Lider grupy Albert Kuvezin to już postać w pewnych kręgach kultowa. Współzałożyciel legendarnego Huun-Huur-Tu, gitarzysta, autor tekstów, znawca tradycyjnej muzyki i folkloru Tuwy, z drugiej strony zaś miłośnik i entuzjasta ostrych gitarowych brzmień spod znaku punk rocka i hard core.

W tym roku na festiwalu pojawi się 26 zespołów z całego świata.

Więcej informacji na stronie Innebrzmienia.pl.