Gorillaz pierwszą gwiazdą Open\’era 2018

24 października 2017
ok. 2 minut czytania

Od czasu ich pierwszego wydawnictwa w 2001 roku, Gorillaz stali się globalnym zjawiskiem i osiągnęli przełomowy w muzyce popularnej sukces. Debiutancki album Gorillaz sprzedał się w nakładzie 6 milionów egzemplarzy i zawierał uwielbiane po dziś dzień single \”Clint Eastwood\” i \”19-2000\”. Następca debiutu, wydany w 2005 roku \”Demon Days\” przyniósł im jeszcze większą popularność, a single \”DARE\”, \”Dirty Harry\” i nagrodzony Grammy \”Feel Good Inc.\” stały się hitami w Europie i Ameryce. Ten moment to także ich pierwszy nr 1 w Wielkiej Brytanii – na szczyt listy wspiął się \”DARE\” – oraz opinia jednej z najlepszych płyt roku.

W 2010 roku Gorillaz powrócili ze swoją trzecią płytą zatytułowaną \”Plastic Beach\”, swoistą podróżą ze Wschodu na Zachód w towarzystwie tak zróżnicowanych gości, że trudno było w tamtym czasie o większy eklektyzm. Razem z Gorillaz nagrywali Lou Reed i Snoop Dogg, De La Soul i Mos Def, ale także The Syrian National Orchestra Of Arabic Music i pokręcona jazzowa formacja Hypnotic Brass Ensemble. Do składu dołączyli wtedy znani z The Clash Mick Jones i Paul Simonon, którzy zagrali razem po raz pierwszy od czasu rozpadu swojej macierzystej formacji. Przy okazji \”Plastic Beach\” Gorillaz zagrali pierwszą pełną trasę koncertową obejmującą zarówno występy festiwalowe jak i koncerty w wielkich halach.

Wydany w tym roku \”Humanz\”, pierwszy album Gorillaz od siedmiu lat to ich najbogatszy i najbardziej panoramiczny album, opisywany jako rowerowa przejażdżka przez hip-hop, R&B, pop, reggaeton, soul i rock and roll. Na \”Humanz\” Murdoc, Noodle, Russel i 2D jak zwykle zaprosili do współpracy grono uznanych artystów (wśród nich m.in. Jehnny Beth z Savages, Danny\’ego Browna, Benjamina Clementine\’a, De La Soul, Grace Jones, Zebra Katz czy Pusha T) i ponownie przesunęli granice współczesnej muzyki.

Przyszłoroczna edycja festiwalu Open\’er odbędzie się w dniach 4-7 lipca, ponownie na lotnisku Gdynia-Kosakowo.