Hypnotic Brass Ensemble wystąpi w Warszawie

26 kwietnia 2013
ok. 2 minut czytania

Hypnotic Brass Ensemble to niezwykła „orkiestra dęta” założona w Chicago w 1999 roku. W skład zespołu wchodzi 8 braci dorastających w muzykalnej rodzinie trębacza Phila Cohrana – członka legendarnej Sun Ra Arkestra. Oprócz praktycznych umiejętności gry na instrumentach dętych, synowie wynieśli z domu także zamiłowanie do jazzowej awangardy, choć sami przyznają, że w pewnym momencie potajemnie słuchali pod kołdrą hip-hopu, a ich idolami byli raperzy Ice Cube i Eazy-E. Pod koniec lat 90., kiedy wszyscy ukończyli szkoły, postanowili, że od tej pory będą zarabiać na życie grając razem na ulicach. Wtedy też rozwinął się i ukształtował ich niepowtarzalny styl – połączenie jazzowej tradycji brass bandów, funkowej fantazji i hiphopowej wrażliwości.

HBE zostali oficjalnie odkryci w 2005 roku w Londynie, kiedy grali jeden ze swoich ulicznych setów na Portobello Road, gdzie mieści się założona przez Damona Albarna wytwórnia Honest Jon’s. W 2007 roku zachwycili wszystkich swoją interpretacją utworu „Sankofa” Tony’ego Allena, nagranym na specjalną płytę z jego remiksami. W tym samym roku nagrywali z Erykah Badu i Maxwellem.

W maju 2009 roku ukazał się ich debiutancki krążek „Hypnotic Brass Ensemble”, na którym znalazły się przede wszystkim autorskie utwory HBE. Swoją obecność na płycie zaznaczył gościnnie m.in. Flea z Red Hot Chilli Peppers czy Damon Albarn.

Obecnie grupa koncertuje promując najnowszy album nagrany wspólnie z ojcem, dla wytwórni Honest Jon’s dowodzonej przez Damona Albarna, ukazujący się 21 maja.

Bilety w cenie 45/55 zł.