Imponujące statystyki Eda Sheerana

9 stycznia 2017
ok. 2 minut czytania

Anglik pobił rekordowe wyczyny Mariah Carey i jej bożonarodzeniowego hitu „All I Want For Christmas Is You”, który rekordowy wynik ustanowił 24 grudnia (71 018 odtworzeń) oraz Adele i jej przeboju „Hello”, który poza czasem świątecznej celebry jednego dnia otworzono w polskim Spotifyu 57 800 razy.

Piosenkę Eda Sheerana „Shape Of You” odtworzono w Polsce w dzień premiery w serwisie Spotify aż 88 719 razy, a „Castle On The Hill” 71 261 razy. Dzień później utwór „Shape Of You” poprawił swój wynik, osiągając 92 396 streamów.

Polska nie jest jedynym krajem, w którym nowe, ujawnione 6 stycznia 2017 roku, kompozycje Eda Sheerana ustanowiły rekordowe wyniki. W USA piosenka „Shape Of You” także jest na pierwszym miejscu w Spotify (1 342 588 odtworzeń). Z kolei w Anglii „Shape Of You” i „Castle On The Hill” okupują dwie pierwsze pozycje na liście Spotify (odpowiednio, 1 192 354 i 1 011 370 streamów w ciągu jednego dnia). Artysta pobił tym samym rekord należący do „Last Christmas!” duetu Wham!.

Podobny układ jest w globalnym zestawieniu serwisu (branych pod uwagę jest 27 rynków). Na tej liście „Shape Of You” ma 6 538 458 odtworzeń w streamingu, zaś „Castle On The Hill” 4 572 057. W sumie daje to aż ponad 13 mln przesłuchań obu piosenek na Wyspach w ciągu zaledwie 24 godzin. Lepszy wynik wcześniej miał boysband One Direction. W skali światowej wynik dla piosenek Eda Sheerana wynosi aż 25 839 709 streamów w ciągu 48 godzin.

Ogólnie patrząc, piosenki 25-letniego Anglika znalazły się na pierwszym miejscu w 36., a na drugim 27 krajach na świecie i osiągnęły ten wynik w ciągu zaledwie 48 godzin.

Pierwsze i drugie miejsca kompozycje zajmują też w serwisie iTunes (w Wielkiej Brytanii i USA oraz w notowaniu globalnym). Łącznie single Eda na aż 118 listach iTunes na świecie znalazły się na szczycie.

Tekstówki do „Shape Of You” i „Castle On The Hill”, obejrzano w sumie ponad 28 mln razy, z czego przeszło 10 mln w ciągu pierwszych 24 godzin od opublikowania. Oficjalne wideoklipy pojawią się niebawem.

Piosenka „Castle On The Hill”, napisana przez Eda i Benny’ego Blanco, opowiada o dorastaniu we Framlingham w hrabstwie Suffolk. Ma potencjał stadionowego hitu. Utwór „Shape Of You”, który napisali Ed, Johnny McDaid i Steve Mac, rozkłada na czynniki pierwsze i przebudowuje współczesną popową kompozycję. Jest przedłużeniem brzmienia, dzięki któremu Ed zasłynął i wyróżnił go spośród innych wykonawców.

Numerów można posłuchać odpowiednio pod tym adresem i tutaj.

– Chciałem pokazać dwie różne strony mojej twórczości, które tak samo mnie ekscytują – napisał na Facebooku Ed Sheeran. – Od początku wiedziałem, że muszę zaprezentować dwa utwory w tym samym momencie. Cieszę się, że wróciłem.

Ed Sheeran ma na koncie dwa studyjne albumy: „+” (2011) i „×” (2014). Każdy wielokrotnie pokrył się platyną w Wielkiej Brytanii, Australii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii czy Niemczech. Jego największe hity to „The A Team”, „Sing” czy „Thinking Out Loud”.