Interpol, Haim i Darkside na Open’erze

12 lutego 2014
ok. 3 minut czytania

Grupa Interpol od początku była nazywana przez krytyków godnymi następcami post-punkowych składów wczesnych lat 80., jak Joy Division, Echo and the Bunnymen i The Smiths. Brytyjskie brzmienie zdobyło Interpolowi wielu fanów na Wyspach, gdzie single „Slow Hands”, „Evil” i „C’mere” znalazły się na listach przebojów, a album „Antics” pokrył się złotem. Podobnie stało się w ich ojczystej Ameryce. Przed wydaniem trzeciego albumu, „Our Love To Admire”, zespół przeniósł się z niezależnej, acz wpływowej wytwórni Matador do większej – Capitol Records. Album był pierwszym, na którym do głosu doszły syntezatory. Kolejne, wydane z powrotem w Matadorze imienne wydawnictwo było z kolei ostatnim z udziałem basisty Carlosa Denglera. Obecnie formacja pracuje nad piątą płytą.

Haim to jeden z najbardziej pożądanych i nagradzanych zespołów ostatnich lat. Pierwsze single obudziły w słuchaczach i recenzentach wielkie nadzieje, które debiutancki album „Days Are Gone” spełnił w całości. Este, Danielle i Alana Haim dorastały, grając ze swoimi rodzicami rockowe standardy w grupie nazwanej, nomen omen, Rockinhaim. Po kilku latach dziewczyny postanowiły uwolnić się spod opiekuńczych skrzydeł i zaczęły komponować własne utwory, najpierw jako nastoletni girlsband The Valli Girls, a potem pod szyldem Haim. Najstarsza z trzech sióstr, Este, gra na basie, a w przerwach między trasami skończyła studia w dziedzinie muzyki na UCLA. Średnia siostra, gitarzystka Danielle, grała w zespołach towarzyszących m. in. Jenny Lewis, Cee-lo Greenowi czy Julianowi Casablancasowi z The Strokes. Najmłodsza w zespole Alana gra na gitarze rytmicznej, klawiszach i instrumentach perkusyjnych. Potrafią jednak bez najmniejszego problemu zamieniać się instrumentami, jednocześnie bezbłędnie śpiewając na trzy głosy. Składu dopełnia znany perkusista sceny LA, Dash Hutton.

Chłodna, pełna dysonansów, ale jednocześnie niezwykle chwytliwa elektronika pomieszana z rockiem to znak rozpoznawczy duetu producenta Nicolasa Jaara i gitarzysty Dave’a Harringtona. Darkside nie przypominają żadnej wcześniejszej mieszanki tych dwóch gatunków, jak indietronica czy nu rave. Tworzą zupełnie po swojemu. Na Open’erze wystąpią 3 lipca na Tent Stage. Muzycy pochodzą z zupełnie różnych środowisk, ale po wielu latach spędzonych razem w trasie znaleźli w Darkside wspólny muzyczny język. Duet przywołuje hybrydę elektroniki i rocka psychodelicznego o artystycznej głębi, którą ująć może jedynie przymiotnik „progresywna”. Ich debiutancki album „Psychic” ukazał się jesienią zeszłego roku, nakładem własnej wytwórni Jaara, Other People.

Przypominamy, że wcześniej udział w festiwalu, który odbędzie się w dniach 2-5 lipca w Gdyni potwierdzili Pearl Jam, The Black Keys, Rudimental, MGMT, Phoenix, Pusha T, Bokka, Foals, Julio Bashmore, Daughter, Warpaint i Bastille.

Bilety na Open’er Festival do nabycia w Altersklepie oraz w Ticketpro w cenach:

Karnet 4 dni – 550 zł
Karnet 4 dni z polem namiotowym – 630 zł
Karnet weekendowy 2 dni (piątek, sobota) – 350 zł
Bilety jednodniowe – 207 zł