Iowa Super Soccer „Lullabies To Keep Your Eyes Closed”

13 listopada 2008
ok. 2 minut czytania

Nieświadomi miejsca urodzenia młodych muzyków, przyłapią się na myśli „cóż to za kolejna interesująca kapela amerykańskiej sceny niezależnej?”. Wszystkie piosenki znajdujące się na debiucie mysłowickiej formacji zostały bowiem sprawnie odśpiewane w języku angielskim. Uważni słuchacze podchwycą jedynie dwa polskie zwroty w utworze „Naive Song”. Reszta numerów z „Lullabies To Keep Your Eyes Closed” mogłaby pochodzić od zespołu z USA, będącego pod wpływem dzieł Lambchop, Tindersticks i Walkabouts. A Iowa Super Soccer to Polska właśnie.

Zestawem zachwyceni będą przede wszystkim wielbiciele ciepłego, melancholijnego grania podszytego dyskretnym alternative country. Świetnie harmonizujące ze sobą głosy Natalii Baranowskiej i Michała Skrzydło urzekną poszukiwaczy ukojenia. Na płycie bowiem nie znajdziemy żwawych piosenek. Nie bez kozery tytuł albumu odsyła do kołysanek. Wypełniają go minimalistycznie zaaranżowane kompozycje, w których na pierwszy plan
wychodzą gitary akustyczna i nisko plumkająca elektryczna. Miękkie brzmienie uzupełnia miejscami fortepian, jak w otwierającym krążek „One Day In The Grass…”, a nawet chór z „Cold”, który daleki od patosu nie podrywa słuchacza, a jedynie podkreśla kameralność nagrania. Jednym słowem kwintesencja spokoju.

Wygląda na to, iż w Mysłowicach otwarto kopalnię… talentów. Ich „wydobyciem” zajął się Artur Rojek, lider formacji Myslovitz i dyrektor artystyczny OFF Festival. Jak sam przyznał, po debiutanckim dziele Iowa Super Soccer nie spodziewał się „tak dojrzałego albumu, na którym w naturalny sposób prostota miesza się z wykwintnością”. To rekomendacja warta sprawdzenia.