Izrael wznawia płytę i gra Kulturę

10 kwietnia 2017
ok. 2 minut czytania

Kultura powstała w 1983 roku w Warszawie. Z czasem coraz więcej muzyków z Kultury zaczęło grać równolegle w Izraelu, aż w końcu oba zespoły zaczęły dawać koncerty pod wspólnym szyldem jako Kultura-Izrael. W 1985 roku na składance „Fala” ukazał się utwór „Lew ja i ja dub” – jedyny do tej pory oficjalny zapis fonograficzny Kultury. Podstawę składu zespołu stanowili Dariusz „Maleo” Malejonek – śpiew, gitara rytmiczna, Tomasz „Lego” Ber – gitara solowa, Aleksander „Alik” Dziki – gitara basowa oraz Piotr „Stopa” Żyżelewicz – perkusja. Gdy w roku 1986 zespół Izrael-Kultura podpisywał umowę na płytę „Duchowa Rewolucja cz.1”, firma fonograficzna nie zgodziła się na taką podwójną nazwę i tak właściwie Kultura przestała istnieć.

Ta historia do dzisiaj nie została opowiedziana do końca. To pamięć zapisana na setkach, a może tysiącach kaset magnetofonowych z nagraniami demówek i koncertów, która przetrwała w szufladach fanów zespołu przez 30 lat.

Izrael postanowił sięgnąć do zapomnianych archiwów, co pozwoliło przypomnieć sobie i odkryć na nowo siłę muzyki i tekstów, które pokrył kurz.

– Ta płyta będzie powrotem do nadziei, która mimo wielu przeciwieństw dawała nam chęć życia i starań o zmianę na lepsze – mówi Dariusz Malejonek. – Pełna energii i żaru, który towarzyszył nam wtedy i pojawił się teraz, podczas prób przed wejściem do studia. Przez czas, który upłynął od momentu gdy pierwszy raz je zaśpiewaliśmy, nabraliśmy również dystansu do siebie i swoich tekstów.

Zestaw promuje nagranie „Żyjemy razem”, którego można posłuchać na SoundCloud.

Okładkę do płyty zaprojektował Paweł Szaweł Płóciennik nawiązując do klasycznych albumów Izraela z lat 80. W książeczce jeden z ostatnich esejów Sławka Gołaszewskiego, napisany na potrzeby wydawnictwa 3 miesiące przed śmiercią Sławka.

Tracklista:
1. Hipokryci
2. Lew ja i ja
3. Żyjemy razem
4. River Jordan
5. Follow Jah
6. Tylko ostatni śmieje się
7. Free Up Jah Children
8. Regime System
9. Mają plan
10. Pies
11. Niepotrzebne są już słowa

Jednocześnie w sprzedaży pojawi się reedycja płyty „1991” na dwóch płytach CD i na winylu. Dodatkowy dysk zawiera nieznane i niepublikowane wersje utworów Izraela z lat 1989-1991. Część z nich to inne aranżacyjnie realizacje piosenek z 1991 plus kilka utworów zupełnie nieznanych. 40 stronicowa książeczka zawiera historię zespołu ilustrowaną zdjęciami.

Albumy można zamawiać pod tym adresem.