J Dilla – „Ruff Draft”

22 kwietnia 2008
ok. 1 minuta czytania

Zasług Jaya Dee, znanego także pod pseudonimem J Dilla, dla światowego hip-hopu nie sposób przecenić. Powiedzieć, że jest autorem doskonałych produkcji dla takich artystów jak Busta Rhymes, Common, czy De La Soul to tylko skromna wzmianka na liście jego dokonań. Nieżyjący od dwóch lat Dilla pozostanie w naszej pamięci jako prawdziwy muzyczny wizjoner i genialny producent, który z połączenia przykurzonych, winylowych sampli oraz masywnych bębnów, stworzył prawdziwą sztukę.

Dwupłytowe wydawnictwo „Ruff Draft”, będące wznowieniem wydanej w 2003 roku na dwunastocalowym winylu EP-ki, wzbogacone o dodatkowe nagrania i wersje instrumentalne, idealnie oddaje jego kunszt. Mocno zakorzeniony w undergroundowym hip-hopie, odwołujący się do historii czarnej muzyki materiał, Dilla osadził w garażowej stylistyce. Zachował naturalne, przybrudzone brzmienie, dbając o oldschoolowy wymiar całości. Postawił na autentyzm, objawiając światu swój muzyczny manifest artystycznej niezależności i producenckiej kreatywności.

Manifest z jednej strony fascynujący, a z drugiej przejmujący. Na samą myśl, że jego autor, hiphopowy geniusz jakim był Dilla, niczego już więcej nie nagra, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko ze łzą w oku odpalić „Ruff Draft” raz jeszcze w odtwarzaczu. Tym razem jednak – za namową samego Jaya Dee – „a little louder!”.