James Brown nie żyje

25 grudnia 2006
ok. 1 minuta czytania

Artysta zmarł dziś przed godz. 8. Cierpiał na ostre zapalenie płuc. Informację przekazał menedżer Amerykanina – Frank Copsidas.

Brown był jednym z najbardziej wpływowych twórców XX wieku. Miał ogromny wpływ nie tylko na muzykę soul, lecz także na funk i R&B, a nawet disco oraz hip hop. Urodził się w 1933 roku w Południowej Karolinie. Muzyczną przygodę rozpoczął w chórze gospel, do którego dołączył po zwolnieniu z więzienia za próbę kradzieży samochodu. Gdy miał 23 lata jego utwór „Please Please Please” trafił na amerykańską listę przebojów R&B. W całej karierze w rankingu Hot 100 zestawienia Billboardu znalazły się 94 piosenki Browna. Łącznie napisał około 800 kawałków i wydał ponad 50 albumów. Do największych przebojów niewątpliwie można zaliczyć „Papa’s Got a Brand New Bag”, „(Get Up I Feel Like Being A) Sex Machine”, „It’s A Man’s Man’s Man’s World” oraz „I Got You (I Feel Good)”.

W 1992 roku wokalista otrzymał nagrodę Grammy za tzw. całokształt dokonań. W listopadzie 2006 roku dołączył do brytyjskiego panteonu gwiazd i został wprowadzony do UK Music Hall Of Fame.