Jan P. Matuszyński, Wacław Zimpel i Natalia Fiedorczuk z Paszportami „Polityki”

10 stycznia 2017
ok. 2 minut czytania

Reżysera doceniono za „Ostatnią Rodzinę”, film o rodzinie Beksińskich, który uznano za najdojrzalszy debiut ostatnich sezonów. – Za twórcze poszerzenie formuły kina biograficznego oraz perfekcyjną współpracę z aktorami, której rezultatem stały się wybitne kreacje odtwórców głównych ról – dowiadujemy się z uzasadnienia.

Jan P. Matuszyński nim nakręcił „Ostatnią rodzinę” zrealizował dokumenty „Deep Love” czy „Niebo”. Ich bohaterami byli podejmujący trudne wyzwania ludzie z pasją. Obraz „Ostatnia rodzina” wyróżniono w Locarno i obsypano nagrodami w Gdyni.

Wacław Zimpel otrzymał nagrodę magazynu „Polityka” za przełamywanie granic w muzyce, za autorskie, poparte świetnymi umiejętnościami łączenie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne.

Zimpel to urodzony w 1983 roku w Poznaniu klasycznie wykształcony klarnecista. Grywa jazz i muzykę improwizowaną w międzynarodowych składach, muzykę żydowską w kwartecie Ircha, nagrywa płyty i koncertuje z muzykami z Indii. Ostatnio najbardziej pochłaniają go relacje między duchowością muzyki Wschodu a koncepcjami zachodniej minimal music. Te zainteresowania słychać na solowym albumie „Lines” (2016) oraz na płycie tria LAM – nagranej z Hubertem Zemlerem na perkusji i Krzysztofem Dysem na fortepianie.

Ponadto w kategorii literatura nagrodę otrzymała Natalia Fiedorczuk, dotąd kojarzona ze sceną muzyczną. Wokalistka, instrumentalistka i autorka piosenek, znana z zespołu Happy Pills czy własnego projektu Nathalie and The Loners, została doceniona za przenikliwy portret współczesnej Polski widzianej od strony matek z wózkami oraz za żywy i pełen humoru literacki język w książce „Jak pokochać centra handlowe”.

Paszporty „Polityki” przyznawane są na podstawie wskazań krytyków w dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna i nowej od tej edycji – kultura cyfrowa. Wyróżniają one utalentowanych, młodych twórców, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy, będąc najlepszymi ambasadorami Polski w świecie.