Janelle Monáe, Gogol Bordello, Nosowska, Public Enemy i Bloc Party na Open’erze

29 lutego 2012
ok. 3 minut czytania

Janelle Monáe dla jednych jest nową Grace Jones, innym wypełnia pustkę po nienagrywającej od lat Lauryn Hill, a jeszcze ktoś może dostrzegać w niej konkurencję dla Erykah Badu. Odkrywcą jej talentu był Big Boi, który pozwolił jej zaśpiewać w dwóch utworach na soundtracku do filmu „Idlewild”. W 2007 roku artystka wydała EP-kę „Metropolis”. Jej długogrający album, „The ArchAndroid”, miał premierę trzy lata później. Przy obydwu dziełach wspierał ja Big Boi.

Choć kulturowo bliżej im do Europy Środkowo-Wschodniej i Bałkanów, Gogol Bordello powstali w Nowym Jorku. W swej twórczości dowodzona przez Egunen’a Hütza formacja łączy punk rock i muzykę cygańską. Zadebiutowali w 1999 roku krążkiem „Voi-La Intruder”. Przełomem okazał się jednak trzeci longplay, „Gypsy Punks: Underdog World Strike” i pochodzący z niego przebój „Start Wearing Purple”. Rosnąca popularność przełożyła się także na znajomości Hütza, m.in. z Madonną. Muzyk wystąpił w fabularnym debiucie słynnej piosenkarki, a Gogol Bordello supportowali gwiazdę w czasie jej ostatniej trasy koncertowej. Na szczęście taki „romans” muzycy potrafili kontrować serią występów np. u boku System Of A Down. Ich ostatnia płyta to „Trans-Continental Hustle” z 2010 roku.

Nosowska pojawi się na festiwalu po raz pierwszy. Najważniejsza polska wokalistka ostatnich dwudziestu lat wystąpi na Open’erze ze swoim UniSexBand w ramach promocji albumu „8”. Ta ostatnia solowa propozycja artystki ukazała się we wrześniu 2011 roku i była promowana singlem „Nomada”. Autorem tego, jak i pozostałych utworów jest Marcin Macuk, będący z Marcinem Borsem współproducentem całości.

Public Enemy są prawdziwą ikoną hip-hopu. Obok Beastie Boys i Run D.M.C. to najważniejszy zespół rapowy debiutujący jeszcze w latach 80. Społeczny aspekt działalności Public Enemy jest równie ważny jak wpływ na muzykę ostatnich 30 lat. Wydany w 1988 album „It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back” jest jednym z kamieni milowych muzyki popularnej. Płyta znalazła się na 48 miejscu listy 500. najważniejszych albumów wszech czasów przygotowanej przez dziennikarzy „Rolling Stone’a”. Inne ważne pozycje w dorobku dowodzonej przez Chucka D formacji to „Fear Of Black Planet” z 1990 roku i „Apocalypse 91… The Enemy Strikes Black” z 1991 roku. Utwory „Bring the Noise”, „Don’t Believe the Hype”, „Fight the Power”, „Welcome to the Terrordome” czy „911 Is a Joke” to niewątpliwe klasyki gatunku.

Bloc Party powracają po ponad trzech latach koncertowego i studyjnego milczenia. Zadebiutowali w 2005 roku płytą „Silent Alarm”, na której znalazły się przeboje „Helicopter” czy „Banquet”. Krążek rozszedł się w nakładzie ponad miliona sprzedanych egzemplarzy i doczekał się wersji z remiksami, m.in. autorstwa M83 czy Ladytron. Kolejne wydawnictwa formacji to „A Weekend In The City” (2007) oraz „Intimacy” (2008). Obecnie zespół pracuje nad nowym albumem, którego fragmenty powinniśmy poznać podczas występu w Gdyni.

Wcześniej udział potwierdzili Björk, Justice, The xx, Franz Ferdinand, SBTRKT, Julia Marcell, Bon Iver, Wiz Khalifa, Friendly Fires i Bat For Lashes.

Bilety dostępne są w cenach: karnety czterodniowe (4-7 lipca) – 370 złotych; karnety czterodniowe z polem namiotowym – 410 złotych; bilety dwudniowe (6-7 lipca)- 290 złotych; bilety dwudniowe z polem namiotowym – 330 złotych; bilety jednodniowe – 165 złotych.