Jazzpospolita – \”Almost Splendid\”

10 grudnia 2010
ok. 1 minuta czytania

Ich muzyka to coś na pograniczu jazzowej awangardy, fusion i post-rocka. Dużo miejsca na improwizacje, sporo przestrzeni i marzycielskiej atmosfery znanej z dokonań The Cinematic Orchestra. Z drugiej strony jeśli za punkt odniesienia przyjmie się brzmienie Tortoise to też nie będziemy się mylić. Te porównania są świadectwem tego, że mamy do czynienia z czymś naprawdę interesującym.

Żeby jednak odrobinę przystopować z zachwytami, należy wspomnieć o największej wadzie. Muzykom Jazzpospolitej brakuje jeszcze charakteru, czegoś na tyle wyrazistego, aby to innych porównywać do ich muzyki, a nie na odwrót. Muzycy zgrabnie się uzupełniają, nie chcą chyba za to zanadto wychodzić przed szereg. Żaden z instrumentalistów nie spróbował w pełni się wykazać, trochę zaszaleć. \”Almost Splendid\” to zdecydowanie praca zespołowa, co w przypadku debiutu jest oczywiście zrozumiałe, za to powinno się trochę zmienić na następnym albumie.

Wizja jazzpospolitowego, nowoczesnego jazzu, otwartego na wpływy innych gatunków, może się podobać. Nawet przez chwilę nie nudzi. Dlatego warto mieć oczy i przede wszystkim uszy szeroko otwarte na kolejne dokonania stołecznego projektu.