Jeff Mills z orkiestra na Nowej Muzyce

27 marca 2015
ok. 4 minut czytania

Tegoroczny koncert zamknięcia festiwalu Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wystąpi Jeff Mills, a towarzyszyć będzie mu Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Christophe Mangou. Koncert odbędzie się 23 sierpnia. Tego samego dnia w Jazz Clubie Hipnoza w Katowicach odbędzie się afterparty w ramach, którego zagrają Grandbrothers.

Mills kojarzony jest przede wszystkim jako ikona i żywa legenda Detroit techno, specjalista od setów granych na trzech gramofonach i DJ o nieprzeciętnie precyzyjnych ruchach. Od wielu lat jednak związany jest także z muzyką poważną i filmową. Mills wielokrotnie grał na żywo do filmów (m.in. „2001: Odyseja kosmiczna” i „Metropolis”), a także współpracował z kompozytorami, orkiestrami i dyrygentami.

W 2005 wraz z Montpellier National Orchestra zagrał koncert The Blue Potential. Złożyły się na niego symfoniczne wersje jego utworów specjalnie na tę okazję zaaranżowane przez francuskiego kompozytora Thomasa Roussela. Koncert został zarejestrowany i wydany na CD i DVD. Mills powrócił do materiału kilka lat później. W 2012 roku, tym razem wraz z L’Orchestre National d’Ile de France pod batutą Christophe Mangou zaprezentował „Light from the Outside World” – odświeżoną wersję „The Blue Potential”. Ten sam program zaprezentowany zostanie w londyńskim Barbican Hall w październiku bieżącego roku. Wówczas Jeff Mills wystąpi z BBC Symphony Orchestra.

Katowicki koncert będzie nie lada wydarzeniem, bo materiał prezentowany był do tej pory na żywo zaledwie kilka razy. Koncert odbędzie się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Nowa sala koncertowa została oddana do użytku jesienią 2014 roku i od samego początku jest obiektem westchnień amatorów (nie tylko) muzyki klasycznej. W ciągu ostatnich miesięcy orkiestra występowała z takimi tuzami jazzu jak Wayne Shorter czy Nicholas Payton, a całkiem niedawno odbył się zbierający świetne recenzje koncert podczas, którego Radzimir Dębski aka JIMEK wraz z Miuoshem i Joką zaprezentowali hip-hopowe klasyki w symfonicznych aranżach. Orkiestra występowała także w repertuarze Penderecki/Greenwood pod batutą samego mistrza z gościnnymi udziałem Beth Gibbons z Portishead. Rozpoczęcie koncertu o godzinie 19:30.

Orkiestrą tego wieczora dyrygował będzie Christophe Mangou, światowej klasy dyrygent, który na koncie ma współpracę z London Symphony Orchestra, Orchestre National du Capitole de Toulouse, The Orchestre National d’Ile de France, The Orchestre National de Lille, The Orquestra Sinfonica do Porto Casa da Musica i wieloma innymi symfonicznymi składami. Chętnie angażuje się w projekty, w których muzyka klasyczna przenika się z jazzem czy muzyką popularną. Od 2012 roku współpracuje z Jeffem Millsem przy projekcie „Light from the outside World”.

Jeff Mills debiutował na początku lat 80. obok Juana Atkinsa i Derricka Maya uznawany jest za jednego z pionierów Detroit techno. Jest jednym z twórców legendarnego kolektywu Underground Resistance, który pod koniec lat 80. i na początku 90. zasłynął politycznym nacechowaniem swojej twórczości i występami w kominiarkach i mundurach. W latach 90. Mills przeniósł się do Berlina gdzie został rezydentem klubu Tresor i założył kilka wytwórni (m.in. Axis). Aktualnie mieszka w Paryżu i Chicago. Ostatnio rozwija swoje zainteresowania związane z muzyką klasyczną. Wraz z Sylvainem Griotto pracuje nad kolejnym projektem symfonicznym, który premierę ma mieć w lipcu 2015 roku. Wcześniej ma się ukazać zapis koncertu zagranego w Luwrze wspólnie z pianistą Mikhailem Rudym. Poza tym nieustannie jeździ po całym świecie ze swoimi DJ-setami.

Po koncercie zamknięcia, w katowickim Jazz Clubie Hipnoza odbędzie się tradycyjne afterparty. W tym roku wystąpi niemiecki duet Grandbrothers. Tworzą go Erol Sarp – pianista jazzowy oraz Lukas Vogel – projektant syntezatorów. Na żywo łączą klasyczne brzmienie fortepianu z elektroniką, muzyką eksperymentalną i ambientem. Sami swoje brzmienie określają jako „skrzyżowanie fortepianu z automatem perkusyjnym”. Lukas zbudował specjalny system młotków, które uderzają w fortepian Erola, a kontrolowane są przez specjalnie do tego celu napisaną aplikację. Duet debiutował EP-ką „Ezra” w ubiegłym roku, natomiast pod koniec lutego ukazał się ich pełnoprawny album „Dilaltion”. Ich krótką karierę od początku wspiera Gilles Peterson, który regularnie grywał singel „Ezra Was Right” w swojej audycji, a do tego umieścił go na jednej ze swoich składanek.

X Festiwal Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia 2015 roku na terenie Nowej Siedziby Muzeum Śląskiego.

Dotychczas ogłoszono występy poniższych artystów:

Autechre, Doppereffekt, Objekt, Vessels, Ghostpoet, Portico, Fatima, The Juan McLean, Tyler, the Creator, Kwabs, Kiasmos + Carbon Central: Palmovka, Sister Body, Ventolin, Amen Tma, Jacques Kustod, Urbanfailure, Silf, Synus0006 oraz z Polski: Gaap Kvlt, John Lake, Polly Týkk aka Karolina Karnacewicz, Krojc, Mikołaj Tkacz aka Wszystko, Rhythm Baboon, Souvenir de Tanger, Syny.

Rodzaje karnetów/biletów:

4 Dniowy Karnet – uprawnia do udziału w festiwalu w dniach 20.08 – czwartek, 21.08 – piątek, 22.08 – sobota, 23.08 – niedziela

2 Dniowy Karnet – uprawnia do udziału w festiwalu w dniach 21.08 – piątek i 22.08 – sobota.

Ceny karnetów/biletów:
4 Dniowe Karnety: ostatnie sztuki 200 PLN
2 Dniowe Karnety: 200 PLN (cena do końca marca)

Koncert zamknięcia:
Amfiteatr 130 zł
I balkon 110 zł
II balkon 90 zł