Jeszcze nowsza tradycja Żywiołaka

2 grudnia 2010
ok. 2 minut czytania

Muzycy są ponadto w połowie nagrań kolejnego regularnego longplaya. Krążka należy spodziewać się wiosną 2011 roku. Do tego czasu w zespole pojawią się zapowiadani już wcześniej nowi muzycy. – Zespół zaprosił do współpracy zaprzyjaźnionych producentów – czytamy w notce wydawcy. – Wieloryb, Christopher Juul, Dubbist, vanChesco i inni podjęli się przepuszczenia znanych piosenek Żywiołaka przez swoje elektroniczne i analogowe urządzenia. Powstała płyta pełna muzycznych niespodzianek, nowych rytmów i zdumiewających nowoczesnych aranżacji.

– Słyszałem dziesiątki takich produkcji – opowiada Roberto deLira. – To właśnie remiksy utworów folkowych najczęściej inspirowały mnie do kreowania własnych kompozycji. Były to niezwykle trafne połączenia i zderzenia dwóch estetyk – ścieżki „pociętego” żywego instrumentu oraz elementów współczesnej elektroniki, najczęściej bitu. Taką muzykę właśnie chciałem robić. Taką, ale z żywą energią – „krzesaną” z ludzkich rąk. W dużym uproszczeniu mógłbym powiedzieć, że w ten sposób powstał w mej głowie projekt Żywiołak.

Oto tracklista:
„Fascinatio” (Dariusz „vanChesco” Wancerz remix)
„Turek” (Wieloryb remix)
„Oko Dybuka” (Dym remix)
„Femina Astral Mix” (Ephemeris remix)
„Latawce” remixed (Christopher Juul remix)
„Petre” (Paweł Rychert remix)
„Ballada o głupim Wiesławie” (Dym remix)
„Świdryga” (Wieloryb remix)
„Psychoteka” (Dubbist remix)
„Żywiołak” (Wieloryb remix)
Bonus track:
„Mój miły rolniku”

Żywiołak ma na koncie dwa wydawnictwa – „Muzykę psychodelicznej Świtezianki” z 2007 oraz wydany rok później, pełnowymiarowy debiut zatytułowany „Nowa Ex-Tradycja”.