John Paul Jones i Peaches we Wrocławiu

9 października 2014
ok. 2 minut czytania

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi John Paul Jones – basista Led Zeppelin. We Wrocławiu zagra z Supersilent – jednym z najsłynniejszych norweskich zespołów improwizacyjnych.

Specjalnie na festiwal w ramach ISCM World Music Days, Zeitkratzer przygotuje koncert poświęcony pamięci Lou Reeda. Jego utwór „Metal Machine Music” na sprzężenia gitarowe został zaadaptowany przez zespół na skład instrumentalny. We Wrocławiu Zeitkratzer nie tylko zagra dwa obszerne fragmenty wersji utworu, ale zaprosi też na scenę legendę muzyki noise – Keiji Haino.

Keiji Haino pojawi się we Wrocławiu także w duecie z amerykańskim magiem gitarowych dronów, Stephenem O’Malleyem. Fanów dźwięków electro ucieszy koncert Peaches – niekwestionowanej królowej sekstroniki i mistrzyni koncertowego show.

Poza koncertami organizowanymi we współpracy z ISCM World Music Days usłyszymy także m.in. pochodzącą ze Szwecji supergrupę Fire! pod wodzą znanego z The Thing Matsa Gustafssona, niemiecki The Nest i noise’owych Poino i Staer.

Ostatni weekend Avant Art to wspaniała przestrzeń Dworca Świebodzkiego i dwa wieczory z muzyką elektroniczną. Wystąpią: szwajcarski Dimlite, pochodzący z Wielkiej Brytanii Forest Swords czy szwajcarskie Syndrome WPW. Ze specjalnym setem DJ-skim pojawi się Franz Treichler, założyciel i lider jednego z najważniejszych zespołów elektronicznego rocka, The Young Gods. Na scenie Avant Art usłyszymy również hipnotycznego Deana Blunta.

Tegoroczna edycja Festiwalu to także 3. Avant Art Film – przegląd filmów o muzyce. W programie znaleźć można prawdziwe perełki, w tym historie legend post punkowego industrialu – Killing Joke (polska premiera), a także protoplastów punka – grupy Death. Zobaczymy portrety Wesleya Willisa (polska premiera), Genesis Breyer P-Orridge’a i Kathleen Hanna. Trent Reznor opowie o swojej miłości do syntezatorów, a Peaches zaprezentuje się we własnym kampowym antymusicalu. Do tego „15 stron świata i muzyka Eugeniusza Rudnika”. Na finał przeglądu organizatorzy Avant Art wspólnie ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty przygotowali pokaz specjalny widowiskowego koncertu „Björk: Biophilia Live”.

Bilety i karnety filmowe do nabycia w kasach Kina Nowe Horyzonty oraz na Kinonh.pl. Program, informacje o biletach i miejscach festiwalowych na Avantart.pl.