Kaleo na festiwalu Open’er

12 lutego 2018
ok. 2 minut czytania

Islandia ma świetny rok. Ich reprezentacja awansowała na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, a Kaleo zgarnęli nominację do Grammy. To kolejny wielki sukces w historii islandzkiej muzyki, która już dawno przyzwyczaiła nas do tego, by nie oceniać jej wyłącznie przez pryzmat Björk i Sigur Ròs. Mocna scena elektroniczna, eksperymentalna i popowa to już standard, a teraz dodajmy do tego rock, z Kaleo na czele.

Zespół powstał w Mosfellsbær w 2012 i już tego samego roku wystąpił na ważnej branżowej imprezie odbywającej się w Rejkiawiku, Iceland Airwaves. Muzyka Kaleo, miks rocka, folku i bluesa, szybko odnalazła się w islandzkim radiu, skąd prosta droga do międzynarodowego sukcesu. W 2014 roku utwór „All the Pretty Girls” dobił do blisko 90 milionów odtworzeń w serwisie Spotify. To tak jakby każdy z mieszkańców Islandii posłuchał tego utworu przynajmniej raz dziennie. W 2015 roku, już po podpisaniu kontraktu płytowego, Kaleo przenieśli się do Stanów, wybierając na swoją bazę słoneczne Austin w Texasie, siedzibę festiwalu SXSW. Tam kariera kwartetu rozkwitła. Latem tego samego roku ukazał się singel „Way Down We Go”, który stał się międzynarodowym hitem, wykorzystywanym w grach, serialach i reklamach. Nagranie było także zapowiedzią wydanego już w 2016 roku albumu „A/B”, który do dziś znalazł prawie milion nabywców na całym świecie. Płytę otwiera utwór „No Good”, wbrew tytułowi na tyle dobry, by pod koniec listopada przynieść formacji wspomnianą nominację do nagrody Grammy w kategorii Best Rock Performance.

Udział w festiwalu wcześniej potwierdzili Gorillaz, Bruno Mars, Massive Attack, Depeche Mode, Migos i Arctic Monkeys, a także Nick Cave and the Bad Seeds. Impreza odbędzie się w dniach 4-7 lipca 2018 roku.