Karl Bartos i WhoMadeWho pierwszymi gwiazdami Free Form Festival

8 lipca 2009
ok. 3 minut czytania

Karl Bartos, absolwent konserwatorium w Düsseldorfie, legendarna postać muzyki elektronicznej, znany z klasycznego składu kultowego zespołu Kraftwerk, a także z nagrań solowych jako Electric Music. Bartos miał istotny wkład w rozwój muzyki Kraftwerk. Jego nowatorskie podejście do połączenia dźwięku i obrazu miały bez wątpienia wpływ na późniejszy rozwój współczesnej muzyki elektronicznej.

Początkowo Bartos grał w zespole Sinus, jednak w roku 1975 podczas amerykańskiego tournee dołączył do Kraftwerk, jako główny perkusista. Tak powstał klasyczny skład Kraftwerk: Bartos, Flur, Shchnieder i Heter, w którym zespół nagrał swoje największe dzieła. Bartos jest współkompozytorem i autorem tekstów do najważniejszych i najsłynniejszych albumów zespołu: „Radioaktivitat”, „Trans-Europe Express”, „The Man-Machine” czy „Computer Word” i „Electric Cafe”. Tworzył też oprawy wizualne wykorzystywane na koncertach. Po jego odejściu w 1991 roku, zespół praktycznie przestał tworzyć nowe kompozycje, grał trasy koncertowe i do ich potrzeb przygotowywał nowe wersje starych przebojów.

W latach 90tych Bartos stworzył Electric Music – zespół, repertuarowo zbliżony do ostatnich produkcji Kraftwerk – stąd zbieżność z nazwą jednej z płyt. W ramach projektu ukazały się dwie płyty: „Esperanto” (1993) – nagrana w języku esperanto oraz „Electric Music” (1998). W tym czasie współpracował także z innymi artystami: Bernardem Sumnerem (Joy Division, New Order), Johnnym Marrem (Electronic, The Smiths) i zespołami OMD, Mobile Homes i Information Society. Obecnie z powodzeniem koncertuje i wydaje płyty pod własnym nazwiskiem. W roku 2003 ukazał się album „Communication”, jako Karl Bartos, na którym znalazły się między innymi utwory „I’m the Message”, „Camera” i „Ultraviolet”.
Dziś wiele czasu poświęca edukacji. Jest uznanym profesorem sztuk audiowizualnych na Berlińskim Uniwersytecie. Prowadzi wykłady oraz pokazy i prezentacje multimedialne na całym świecie. Realizuje również specjalne pokazy kinowe i wideo instalacje. Równolegle koncertuje jako trio, wykonując zarówno swoje solowe produkcje, jak też najważniejsze utwory z repertuaru Kraftwerk jak „The Model”, „Numbers”, „The Robots”, „Tour de France” czy „Home Komputer”, których jest współautorem.

WhoMadeWho to objawienie sceny disco punk, electropop i house. Duńskie trio, założone przez Jeppe Kellberga – wokalistę, autora piosenek i gitarzystę wywodzącego się z awangardowej sceny jazzowej, basistę Tomasa Hoffdinga, oraz gitarzystę i znakomitego DJ-a – Tomasa Barforda. Czerpią z psychodelii lat 60., disco, elektroniki z lat 90. W ich muzyce ciągle można odnajdywać nowe dźwięki i inspiracje: house, ciężkie linie basu oraz grunge, momentami w swoje twórczości ocierają się o granice kiczu. Mają na swoim koncie 3 albumy, wszystkie nagrane dla niemieckiej wytwórni Gomma. Tu ukazały się ich największe przeboje jak „Out The Door” czy „Space To Rent”, które grali najsłynniejsi DJ-e na świecie.

Zespół zasłynął z niezwykłych widowiskowych koncertów. Trio na scenie to absolutne szaleństwo, zazwyczaj poprzebierane w niekonwencjonalne stroje klownów czy strachów na wróble. Ich koncert to solidna dawka energii, jak imprezowy miks, który elektryzuje publiczność. Nie jest więc zaskoczeniem, że Duńczycy grali obok takich znakomitości jak Daft Punk, Soulwax, Hot Chip, Justice czy LCD Soundsystem. Efektem wspólnych koncertów był remix singla „TV Friend”, który dla WhoMadeWho przygotowali Hot Chip.