Katatonia i Sólstafir wystąpią w Warszawie

14 kwietnia 2021
ok. 2 minut czytania

Najnowszy album Katatonii – \”City Burials\” ukazał się prawie równy rok temu – 24 kwietnia 2020 roku, za pośrednictwem Peaceville Records. Sólstafir zaprezentował swoją ostatnią płytę 1 listopada 2020 roku. \”Endless Twilight of Codependent Love\” ukazało się nakładem wytwórni Season Of Mist.

Katatonia zaczęła działalność w 1991 roku w stolicy Szwecji z inicjatywy dwóch kumpli, wokalisty i kiedyś także perkusisty Jonasa Renkse oraz gitarzysty Andersa \”Blakkheima\” Nyströma.

Pierwsze produkcje Katatonii są dziś zaliczane do klasyki death/doom metalu. Mniej więcej od albumu \”Tonight\’s Decision\” grupa zaczęła konsekwentnie zmierzać w stronę delikatniejszego grania, osiągając w tym prawdziwe mistrzostwo. Dzięki takim płytom, jak choćby \”Last Fair Deal Gone Down\” czy \”Viva Emptiness\”. Szwedzi wciąż trzymają doskonały poziom, co potwierdzili, chociażby wydaną w 2020 roku płytą \”City Burials\”.

Powstała w 1995 roku w stolicy Islandii grupa Solstafir przez wiele lat znana była głównie na scenie ekstremalnego metalu. Kilkanaście lat po założeniu i dzięki wzbogaceniu, a następnie zmianie stylu wykonywanej muzyki, stali się zespołem cenionym poza undergroundem.

Wokalista i gitarzysta Aðalbjörn \”Addi\” Tryggvason jest w kapeli od początku i ma decydujące zdanie, jeśli chodzi o muzykę Solstafir. Choć w komponowaniu biorą też udział pozostali członkowie kapeli, Svavar \”Svabbi\” Austmann (gitara basowa), Sæþór Maríus \”Pjúddi\” (gitara) i Hallgrímur Jón \”Grimsi\” Hallgrímsson (perkusja). Ewolucja stylistyczna zaczęta wspaniałą płytą \”Otta\” doprowadziła Solstafir do czerpania także z rocka progresywnego i hard rocka, co doskonale słychać na płycie \”Berdreyminn\” oraz pierwszej z angielskim tytułem, \”Endless Twilight of Codependent Love\” z 2020 roku.

Bilety na wspólny koncert kapel w Warszawie będą dostępne w sprzedaży od piątku, 16 kwietnia (11:00) na sklep.knockoutprod.net (druki kolekcjonerskie na miejsca stojące) oraz eBilet.pl (miejsca siedzące).