Kendrick Lamar gwiazdorem Open\’era

16 września 2020
ok. 2 minut czytania

Twórczość Kendricka Lamara pełna jest przykładów łączenia jakości artystycznej i sukcesu komercyjnego, współpracy z innymi artystami i zachowania w pełni indywidualnego stylu, skromności i jednoczesnego przekonania o sile swojego głosu.

Pierwsze mikstejpy wydawał jeszcze jako nastolatek, a debiutancki album \”Section.80\” wypuścił w 2011 roku. Wydana rok później płyta \”Good Kid, M.A.A.D. City\” okazała się przełomowa zarówno dla jego kariery, jak i dla całego gatunku. W 2015 roku, na \”To Pimp A Butterfly\” jego przekaz nabrał jeszcze większej siły. Wykorzystał to perfekcyjnie. Wychodząc na scenę Grammy Awards 2016 w kajdanach wysyłał w świat niezwykle mocny komentarz na temat sytuacji mniejszości etnicznych w USA. Natomiast kawałek \”Alright\” stał się szczególnym komentarzem walki o równość społeczną w USA, trafiając na sam szczyt zestawienia najlepszych utworów ostatniej dekady przygotowanego przez Pitchfork. W 2017 roku fani doczekali się czwartego albumu \”DAMN.\”, który (tak jak jego poprzednik) zadebiutował na szczycie Billboardu. Tym razem Kendrick Lamar również podjął się rozliczenia z Ameryką, religią czy samym sobą. Wydawnictwo zostało uhonorowane Nagrodą Pulitzera, jako pierwszy w historii album spoza kategorii jazzu oraz muzyki klasycznej, a Pitchfork nazwał je wprost \”arcydziełem rapu\”. Zarówno \”To Pimp A Butterfly\”, jak i \”DAMN.\” zyskały status najwyżej ocenianych albumów na świecie w latach 2015 i 2017 (Metacritic).

Kendricka słychać nie tylko na jego wyśmienitych albumach, ale także w utworach innych wykonawców. Oprócz niekończącej się listy artystów hip-hopowych (m.in. A$AP ROCKY, Travis Scott, Schoolboy Q), korzystali z tego m.in. artyści popowi (Beyoncé, Taylor Swift, Maroon 5 czy Imagine Dragons). W 2018 roku szerokim echem odbiła się wyprodukowana przez rapera płyta towarzysząca filmowi \”Black Panther\”. Na wydawnictwie znalazło się aż 5 utworów z jego udziałem, a kawałek \”All The Stars\” (nagrany razem z SZA) dostał nominacje do Oscara, Złotego Globu oraz aż 4 nominacje do nagród Grammy.

Impreza odbędzie się od 30 czerwca do 3 lipca 2021 roku w Gdyni. Udział wcześniej potwierdzili Twenty One Pilots, Thom Yorke, The Chemical Brothers, FKA twigs i Seasick Steve.