Killing Joke świętują 40-lecie w Stodole

9 kwietnia 2018
ok. 2 minut czytania

Aby uczcić tę imponujących rozmiarów i ambitną trasę, Killing Joke ogłasza wydanie niesamowitego boxu, w którego skład wchodzi: 16 kolorowych, podwójnych winyli, zestaw słuchawek i wiele innych gadżetów związanych z zespołem. Kolekcja będzie również dostępna na CD.

– Czterdzieści lat temu poznałem Big Paula, rok później wydaliśmy naszą pierwszą EP-kę. Świętowanie naszego czterdziestolecia będzie trwało 2 lata i rozpocznie się światową trasą, imprezami i rozmowami, nowymi osiągnięciami zespołu, który przez cały czas jest uznawany za jeden z najbardziej innowacyjnych i wpływowych zespołów wszechczasów – mówi Jaz Coleman. – Miłość jest prawem, zacznijmy świętowanie.

Zaczęli w 1978 roku w Londynie, zafascynowani punkiem i zachodzącymi w Anglii oraz na świecie przemianami społeczno-politycznymi, w tym wizją nuklearnej apokalipsy. Jaz Coleman, niedoszły architekt Kevin „Geordie” Walker, Martin „Youth” Glover i „Big” Paul Ferguson od samego początku wyróżniali się z masy powstających wówczas zespołów. Choćby brzmieniem, intensywnością koncertów, na których przez lata integralnym elementem było palenie przez Jaza brytyjskiej flagi. Wokalista obdarzony potężną charyzmą i niebagatelnymi umiejętnościami muzycznymi (z czasem został dyrygentem i do dziś zdarza mu się prowadzić orkiestry) nigdy nie miał oporów przed mówieniem o konieczności pozbycia się „chciwych drani z banków centralnych”, o tym, jak społeczeństwami manipulują media, sterowane przez grupki bogaczy. Jest też w treściach Killing Joke element mistyczny, a nawet romantyczny. O miłości traktująca piosenka „Love Like Blood” z płyty „Night Time” z 1985 roku, pozwoliła zespołowi po raz pierwszy poczuć, co to znaczy komercyjny sukces.

Wspomniany album znaczy tak zwany nowofalowy okres w twórczości Killing Joke. Znacznie wyżej cenione są jednak płyty, które są bardziej surowe, alternatywne, bezkompromisowe albo wręcz zbliżające zespół do metalu. Jak genialna „Pandemonium”, „Extremities, Dirt And Various Repressed Emotions”, nagrany z Dave’em Grohlem za perkusją „Killing Joke” z 2003 roku, „Absolute Dissent” z przebojowym „European Super State” czy wydany w 2015 roku „Pylon”, piętnasta w dyskografii.

Killing Joke rozpocznie trasę koncertową w Stanach Zjednoczonych w Studio Seven w Seattle w sobotę, 1 września, przed wyruszeniem do Europy. Trasa obejmująca 45 koncertów zakończy się w Roundhouse w Londynie w sobotę, 17 listopada.

Bilety w cenie 99 zł trafią do sprzedaży 13 kwietnia o godz. 10:00 na Stodola.pl oraz LiveNation.pl.