kIRk gra klasyk Budki Suflera. Aleksandra Hamkało w klipie

21 września 2017
ok. 2 minut czytania

– Nasze nowe – pierwsze od dłuższego czasu i nieoparte na found footage’ach, ale ciężkiej pracy kilkudziesięcioosobowej ekipy pod wodzą naszego trębacza Olgierda Dokalskiego – wideo trafiło do sieci – czytamy na Facebooku.

W obsadzie znalazła się aktorka, Aleksandra Hamkało, a także Marcin Gaweł, Justyna Suwała, Jerzy Nasierowski, Maciej Kosmala, Natalia Klepacka, Dorota Krempa, Justyna Kokot, Katarzyna Belczyk, Magdalena Roykiewicz, Marcin Pasek, Antonina Nowacka, Paweł Bartnik i Filip Kalinowski.

– Kiedy więc Olgierd wpadł na pomysł wzięcia na warsztat tego właśnie szlagieru, wszyscy podeszliśmy do tego z entuzjazmem, bo – pomijając wszelkie konotacje, jakimi obrosła przez lata załoga Romualda Lipki – to po prostu bardzo dobra piosenka ze świetnym rytmem – mówi członek formacji, Filip Kalinowski w rozmowie z Redbull.com.

Wideo i zaskakującą przeróbkę „Za ostatni grosz” można sprawdzić tutaj.

Aleksandra Hamkało znana jest z seriali „Linia życia” i „Lekarze”, a także filmów „Big Love”, „Disco Polo”, „Ziarno prawdy” czy „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”.

Muzykę kIRk charakteryzują twarde, elektroniczne bity osadzone w organicznej strukturze, rozedrgana trąbka wybrzmiewa wspólnie z chropowatym, brudnym samplem, techniczna dokładność splata się z jazzowym wolnomyślicielstwem i hiphopową bezkompromisowością.

kIRk to zespół poszukujący nowych form wyrazu na styku muzyki elektronicznej oraz akustycznej. Grupę tworzy czworo muzyków: Antonina Nowacka (wokal), Paweł Bartnik (elektronika), Olgierd Dokalski (trąbka) i Filip Kalinowski (gramofon).

O progresywne myśleniu i rewolucyjnym podejściu międzymiastowego składu w ciepłych słowach wypowiadali się między innymi lider Swans – Michael Gira, pionier future-jazzowej trąbki Nils Peter Molvaer i matka chrzestna nowych brzmień Mary Anne Hobbs. Zespół gościł na opiniotwórczym brytyjskim portalu muzycznym The Quietus, w legendarnym, berlińskim klubie Tresor, a także na scenach takich festiwali jak OFF, Open’er czy Satta Outside.