Kolejne koncerty Nowych Sytuacji

27 maja 2015
ok. 2 minut czytania

W 2013 roku minęło 30 lat od ukazania się legendarnej płyty zespołu Republika „Nowe sytuacje”. Debiutancki album z 1983 roku odniósł gigantyczny sukces i odcisnął wyraźne piętno na polskiej muzyce rockowej. Dzięki przemyślanemu, jednorodnemu wizerunkowi (słynne czarno-białe pasy), nowoczesnej, oryginalnej muzyce oraz orwellowskim tekstom Grzegorza Ciechowskiego zespół zaistniał na wiele lat w świadomości odbiorców. Stworzona wówczas konwencja, łącząca ascetyczną formę wyrazu z przejmującymi tekstami do dziś elektryzuje.

Byli muzycy zespołu Republika postanowili przypomnieć tę płytę publiczności na Koncercie Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w toruńskiej Odnowie w grudniu 2013 roku.
W 2014 roku zespół pojawił się na kilkunastu koncertach w Polsce, rozpoczynając trasę od występu na festiwalu w Jarocinie. Koncert został zarejestrowany i wydany na CD/DVD.

Na rok 2015 zespół Nowe Sytuacje proponuje koncerty w oparciu o płytę „Masakra”, wzbogacone o największe przeboje Republiki. Podczas przewidzianego na ponad 90 minut programu będzie można usłyszeć m.in. „Odchodząc”, „Mamona”, „Raz na milion lat”, „Prąd”, „Śmierć w bikini”, „Znak równości”, „Lunatycy”, „Arktyka”, „Śmierć na pięć”, „Tak długo czekam (ciało)”, „Zapytaj czy Cię kocham”, „Obcy astronom”, „Sexy Doll”, „Sam na linie”, „Kombinat”, „Zawsze ty (klatka)” czy „Układ sił”. Do stałego składu oryginalnych Republikanów (Zbyszek Krzywański, Leszek Biolik, Sławek Ciesielski) zaproszeni zostali: Bartek Gasiul (klawisze), Tymon Tymański (wokal) i Jacek Bończyk (wokal). W wolnych terminach do zespołu dołączy Piotr Rogucki.

Oto harmonogram występów:
14 czerwca – Międzyrzec Podlaski plener
19 czerwca – Oświęcim Life Festival
20 czerwca – Częstochowa Frytka OFF
27 czerwca – Tarnów Rynek
4 lipca – Drawsko Pomorskie plener
18 lipca – Jarocin Festiwal