Kolejne reedycje Led Zeppelin

29 lipca 2014
ok. 2 minut czytania

Wydawnictwa dostępne będą w paru formatach, między innymi na pojedynczym CD, winylu, jako pliki cyfrowe, w specjalnym kolekcjonerskim boksie, a także z dodatkowymi dyskami audio z wcześniej niepublikowanymi wersjami piosenek grupy.

Album „IV” miał premierę w 1971 roku. Nie był zatytułowany, na okładce znalazły się cztery tajemnicze symbole, które później interpretowano na rozmaite sposoby. To właśnie na tej płycie znalazła się ballada „Stairway To Haven”, uznawana wielokrotnie za piosenkę wszech czasów, a także klasyki „Rock And Roll”, „Black Dog” czy „When The Levee Breaks”. W samych Stanach Zjednoczonych krążek sprzedał się w nakładzie, przekraczającym 23 miliony egzemplarzy (na świecie ponad 37). Do reedycji Jimmy Page dodał dodatkowy dysk audio, na którym znalazło się osiem piosenek z albumu w dotąd niepublikowanych miksach lub wersjach.

Płyta „Houses Of The Holy” ukazała się dwa lata po „IV”. Zajęła szczyty notowań po obu stronach Atlantyku. Nie była aż tak wielkim sukcesem komercyjnym jak poprzedniczka, ale i tak osiągnęła znakomity wynik, sprzedając się w ponad 11 milionach kopii w USA. Uważana jest za majstersztyk producencki. Z niej pochodzą kompozycje „The Song Remains The Same”, „No Quarter” czy inspirowana reggae „D’yer Mak’er”. Na dołączonej do reedycji płycie audio Jimmy Page zamieścił inaczej zmiksowane wersje siedmiu piosenek, pozwalające poznać ich pierwotne, robocze wcielenia.

Przypomnijmy, że zespół Led Zeppelin powstał w 1968 roku. Tworzyli go John Bonham, John Paul Jones, Jimmy Page i Robert Plant. Grupa stała się legend rocka i hard rocka. Płyty Led Zeppelin rozeszły się w ponad 300 milionach egzemplarzy. W 1995 roku zespół wprowadzono do Rock & Roll Hall Of Fame.

Led Zeppelin po raz ostatni pojawili się na scenie w grudniu 2007 roku w londyńskiej O2 Arena, na koncercie ku czci Ahmeta Erteguna. Miejsce nieżyjącego Johna Bonhama zajął jego syn Jason. W styczniu 2014 roku Led Zeppelin zostali uhonorowani Grammy za dokumentujące wspomniany koncert wydawnictwo „Celebration Day”.