Koncertowe Tinariwen

12 października 2015
ok. 2 minut czytania

Materiał na płytę został zarejestrowany 13 grudnia 2014 roku podczas bardzo wyjątkowego koncertu w Bouffes du Nord w Paryżu. Na scenie wraz z muzykami pojawiła się 75-letnia dama kultury Tuaregów – Lalla Badi. To wyjątkowe show było ostatnim występem zespołu w ramach wielkiego tournée promującego ostatni krążek Tinariwen, „Emmaar”.

Lalla Badi, która jest królową tindé (słowo oznacza instrument, którego używają wyłącznie kobiety oraz poetycki repertuar prezentowany podczas wyjątkowych okazji i odświętnych ceremonii) pochodzi z Timiaoune z odległego południa algierskiej Sahary, obecnie mieszkająca w Tamanrasset. W latach 70. stała się mentorką dla tuareskiej społeczności z powodu zaangażowania w sprawy Tuaregów oraz mistrzostwu, jakie osiągnęła w uprawianiu wyjątkowego gatunku muzycznego. W tamtym czasie wyruszyła wraz z innymi koczownikami do Libii w poszukiwaniu lepszego życia.

Członkowie zespołu Tinariwen również uciekali przed represjami oraz szerzącą się suszą w północnym Mali. Po drodze osiedli w Algierii. Lalla Badi przyjęła ich pod swoje skrzydła, stając się dla nich niejako matką czy starszą siostrą. W Paryżu wystąpiła u ich boku na scenie. Był to jej pierwszy od 30 lat występ w tym mieście.

Zwiastun można obejrzeć pod tym adresem.

Tytuł albumu „Oukis N' Asuf” w dosłownym tłumaczeniu oznacza zabierz, zapomnij, przebolej stratę. „Asuf” natomiast to tęsknota, w tym przypadku związana z poczuciem odseparowania od obozu Tuaregów.

– Kiedy czujesz się „asuf” odczuwasz dreszcze na całym ciele – mówi basista formacji Eyadou ag Leche.

Oto tracklista:
„Tinde” (Tinariwen Feat. Lalla Badi)
„Tamiditin”
„Koudedazamin”
„Imidiwan Ahi Sigidam”
„Tamatant Tiley”
„Tinde (Lalla Badi)”
„Azawad”
„Chaghaybou”
„Toumast Tincha”
„Tiwayyen”
„Emin Assosam”
„Tinde Final” (Tinariwen Feat. Lalla Badi)

Ostatni studyjny album Tinariwen to „Emaar” z lutego 2015 roku.