Kristen wykonują salto z olimpijczykami

13 września 2016
ok. 2 minut czytania

Wideo powstało na podstawie dokumentu „The Olympics in Mexico” (1968), za którego reżyserię odpowiadał Alberto Isaac. Z efektem można zapoznać się pod tym adresem.

Numer „Salto” zapowiada album „Las”, który ukaże się 29 września nakładem Instant Classic. Tego samego dnia zespół zagra premierowy koncert w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie.

„Las” wypełni pięć kompozycji nagranych w składzie: Łukasz Rychlicki (gitara), Michał Biela (bas, wokal), Mateusz Rychlicki (perkusja) oraz Maciej Bączyk (ARP, Synthi AKS). W tej samej konfiguracji personalnej muzycy nagrali „The Secret Map” z 2014 roku, ale tym razem duch pracy zespołowej wydaje się być mocniej odczuwalny. – Wtedy Maciek Bączyk pojawił się bardziej jako gość, po prostu wpadł do studia z syntezatorem. A teraz wszystko wymyślaliśmy już w czwórkę – tłumaczy Łukasz Rychlicki. – To dużo zmieniło. Brzmienie stało się pełniejsze, czasami trzeba ograniczyć swoje środki, dosłownie pojedynczy dźwięk potrafi dużo wnieść. Przez to nasza gra stała się bardziej czujna.

Cztery z pięciu transowych i hipnotyzujących utworów, które tworzą „Las” zostały nagrane bez wokali. – Przede wszystkim próby graliśmy najczęściej bez mikrofonu i okazało się, że wersje instrumentalne tworzą organiczną całość, nie potrzeba niczego więcej – tłumaczy Michał Biela. – Utwór tytułowy jako jedyny graliśmy wcześniej na koncertach z wokalem, było w nim przewidziane miejsce na głos i okazało się też, że dość szybko napisany tekst pasuje do muzyki. Wszystko się w nim zgadzało właśnie w takiej formie. Mam nadzieję, że w przyszłości uda się zrobić więcej utworów z polskim tekstem, przy zachowaniu dość swobodnej formy.

Album zdobi intrygujące zdjęcie Dawida Gąsiorka. – Po prostu pasuje do płyty – tłumaczy wybór Rychlicki. – Ma w sobie pewną tajemnicę i element niedopowiedzenia, który jest też obecny w muzyce. Jest w nim życie a jednocześnie wytwarza klimat, z którym nie wiadomo co zrobić. Otwarta sytuacja, tak jak sama muzyka.

Oto tracklista albumu „Las”:
„Salto”
„Amra”
„Wyspa”
„Tony”
„Las”

Najbliższe koncerty Kristen:

29 września, Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny
30 września, Toruń, Kulturhaus
6 października, Wrocław, Avant Art Festival
7 października, Poznań, Las
7 listopada, Szczecin, Filharmonia Szczecińska
19 listopada Gdańsk, Żak

Formacja powstała w drugiej połowie lat 90. z inicjatywy braci Rychlickich. W twórczości kapeli mieszają się elementy post punka, rocka, jazzu a nawet popu.

Poprzednie wydawnictwo Kristen to „The Secret Map”.