Kroki i ich polskie frazy

25 czerwca 2021
ok. 2 minut czytania

Nowy utwór Kroków to samokrytyka oraz sprzeciw wobec pomijaniu własnych pragnień i przekonań. To też refleksja na temat własnej bezrefleksyjności i podporządkowywaniu się zdaniu innych. \”Frazy\” są pierwszym singlem, zapowiadającym nadchodzącą EP-kę \”Szkoda\” – pierwszą w dyskografii zespołu w języku polskim, która ukaże się 23 lipca. Jak mówią Kroki – polski materiał to zupełnie nowy etap, który bardzo ich ekscytuje. Premierze singla towarzyszy klip w reżyserii Wojciecha Skrzypczyńskiego, w którym gumowy kombinezon ma stanowić grubą warstwę ochronną przed toksycznym wpływem innych osób.

– Jako ludzie jesteśmy często zachowawczy – mówią muzycy. – Jesteśmy ostrożni w wypowiedzi i zachowaniu, nie potrafimy mówić wprost o tym, co widzimy i czujemy. Próbujemy się podporządkować otoczeniu i dopasować do okoliczności. Zapominamy w ten sposób o prawdziwości, o naszych pragnieniach i własnym zdaniu. A gdyby tak przestać się ukrywać za maską, zrzucić z siebie ten ciężar, uodpornić na krytykę i zaakceptować siebie, by móc na nowo poczuć wolność? O tym właśnie są \”Frazy\”.

– W życiu realnym nie jest dobrze – klimat wcześniej czy później nam się odwdzięczy – dodaje reżyser klipu, Wojciech Skrzypczyński. – Niedługo wiele nam nie zostanie, dlatego uciekamy do życia wirtualnego. Uciekamy do internetu, memów, na YouTube i TikToka. Idziemy w kierunku chmury informacji. Trudno – trzeba się z tym pogodzić i nie wymagam wiele, ale jedyne czego bym chciał, to żebyśmy szli w to razem.

W 2016 roku ukazał się debiutancki materiał zespołu zatytułowany \”Stairs\”. EP-ka zachwyciła brzmieniami, harmoniami i emocjami. Trzy lata później Kroki wydały \”Controlled Chaos\”. W 2021 roku premierę miała EP-ka \”Underwater\”.