Królewska historia Queen w marcu w sklepach

4 lutego 2015
ok. 2 minut czytania

Książka, pełna nieznanych faktów, anegdot i szczegółów, opisuje legendarną grupę i losy jej członków od samego początku aż do czasów współczesnych.

Przez lata autor miał okazję wielokrotnie rozmawiać z trzema żyjącymi muzykami grupy, jednak na potrzeby publikacji dotarł do wielu kolejnych rozmówców – od pierwszych, dawno zapomnianych basistów Queen po kolegów Freddiego Mercury’ego ze szkoły w Isleworth. Dzięki temu mamy możliwość prześledzić bogatą karierę zespołu od pierwszych niezdarnych koncertów w St. Helens, przez niezapomniany występ podczas Live Aid, aż po współpracę z Paulem Rodgersem i Adamem Lambertem na początku obecnego stulecia.

– Historia powstania „Bohemian Rhapsody” sięga niedokończonego utworu, który ponad pięć lat wcześniej próbowali w Ealing napisać Freddie i Chris Smith – czytamy w książce „Królewska historia”. – Smith pamiętał, że Freddie nadał mu tytuł The Cowboy Song od pierwszych słów, brzmiących „Mama, just killed a man”. Roy Thomas Baker po raz pierwszy usłyszał tę kompozycję na początku 1975 roku, gdy odwiedził Freddiego w jego mieszkaniu. Mieli iść na kolację, lecz Mercury uparł się, że pokaże mu coś, nad czym ostatnio pracował. „Usiadł przy fortepianie, zagrał pierwszą część i powiedział: 'To jest główny motyw'. Następnie zaprezentował mi łącznik i wiedziałem już, że to będzie ballada. Zagrał jeszcze jeden fragment i nagle przestał. Powiedział: 'Tu zaczyna się część operowa'. Obaj wybuchnęliśmy śmiechem”.

Mark Blake pisze o muzyce i kulturze od 1989 roku. Był zastępcą redaktora naczelnego magazynu „Q”, a od wielu lat współpracuje z magazynem „Mojo”. Jest autorem cenionej biografii Pink Floyd. „Prędzej świnie zaczną latać” oraz biografii Queen – „Czy tak wygląda życie?”, a także redaktorem książek: „Stone Me: the Wit & Wisdom of Keith Richards”, „Dylan: Visions, Portraits and Back Pages” i „Punk: The Whole Story”.

Wydawcą jest SQN.

Dyskografię Queen zamyka zestaw „The Cosmos Rocks” wydany pod szyldem Queen + Paul Rodgers we wrześniu 2008 roku.

Freddie Mercury zmarł 24 listopada 1991 roku.

21 lutego w Kraków Arenie wystąpi Queen i Adam Lambert.