Krwotok pomysłów od Nicka Cave\’a

1 grudnia 2007
ok. 2 minut czytania

– To krwotok słów i pomysłów – opisuje Cave. – Grinderman celowo operował oszczędnymi, prostymi środkami wyrazu. Na \”Dig, Lazarus, Dig!!!\” pozwoliliśmy sobie na wylewność.

Jak zapewnia twórca, dzieło skrywa przyprawiającą o zawrót głowy epicką opowieść o zachodniej cywilizacji od Homera po Freuda, od Biblii po bitników, okraszoną jednak też własnym zestawem mitycznych postaci. Mała Janie i ponury Mr. Sandman wirują w złowieszczym tańcu w \”Today\’s Lesson\” – potwornej rockowej bajeczce z seksualnym podtekstem, tułające się dusze z \”Albert Goes West\” wyruszają na wielką wyprawę po spelunach z piwem i urojeniami w tle, tymczasem w tytułowym utworze, który łączy biblijne cudy, wiktoriański spirytyzm i nowojorską dekadencję, biedny Łazarz czuje się zagubiony i samotny. Do tego dorzućmy błyskotliwą, subtelną i autoironiczna rozprawkę \”We Call Upon The Author (To Explain)\”, gdzie wokalista staje pod pręgierzem, Bóg ma się wyspowiadać, a obok rozwija się literacki zatarg (Bukowski to wieśniak – Berryman rządzi) i wszystko w oprawie porywającego rytmu.

Na płycie znajdą się ponadto utwory \”Jesus Of The Moon\”, \”Night Of The Lotus Eaters\”, \”Hold On To Yoursel\” i \”More News From Nowhere\”.

Materiał został nagrany przez Cave\’a, Micka Harveya i Warrena Ellisa, a także Martyna Casey\’ego, Jima Sclavunosa, Thomasa Wydlera, Jamesa Johnstona oraz Conwaya Savage w londyńskim studiu State of the Ark.

Dyskografię Nicka Cave\’a zamyka ścieżka muzyczna do filmu \”The Proposition\”, wydana w lutym 2006 roku.