Lauryn Hill rapuje Ninę Simone

30 czerwca 2015
ok. 2 minut czytania

Dzieło stanowi hołd dla Niny Simone i towarzyszy dokumentowi „What Happened, Miss Simone?”. Twórcy opublikowali trzecie nagranie w wykonaniu Lauryn Hill. Wcześniej fani poznali zaśpiewane przez Amerykankę „Feeling Good” i „I’ve Got Life”. Teraz można posłuchać „Ain’t Got No/I Got Life”, w którym Hill rapuje na tle piosenki Simone „I’ve Got Life”. Numer znajduje się tutaj.

Longplay ukaże się 10 lipca. Film „What Happened, Miss Simone?” zrealizowany przez Netflix doczeka się natomiast premiery 26 czerwca. Pod tym adresem można sprawdzić zwiastun.

Oto tracklista „Nina Revisited”:
Lisa Simone – „Nobody’s Fault but Mine (Intro)”
Lauryn Hill – „Feeling Good”
Lauryn Hill – „I’ve Got Life”
Lauryn Hill – „Ne Me Quitte Pas”
Jazmine Sullivan – „Baltimore”
Grace – „Love Me or Leave Me”
Usher – „My Baby Just Cares For Me”
Mary J. Blige – „Don’t Let Me Be Misunderstood”
Gregory Porter – „Sinnerman”
Common & Lalah Hathaway – „YG&B”
Alice Smith – „I Put A Spell On You”
Lisa Simone – „I Want A Little Sugar In My Bowl”
Lauryn Hill – „Black Is The Color Of My True Love’s Hair”
Lauryn Hill – „Wild Is The Wind”
Lauryn Hill – „African Mailman”
Nina Simone – „I Wish I Knew How It Would Feel To Be Free”

Jedyny solowy, studyjny longplay Hill to wydany w 1998 roku „Miseducation of Lauryn Hill”.

Nina Simone zdobyła uznanie dzięki interpretacji „I Loves You Porgy” z opery „Porgy and Bess” George’a Gershwina. Największy rozgłos zyskała za sprawą singla „My Baby Just Cares For Me”. Inne jej przeboje to „House of the Rising Sun”, „I Put a Spell on You” czy „Sinnerman”. Artystka walczyła o prawa obywatelskie, czemu dawała wyraz także w swych utworach („To Be Young, Gifted and Black”, „Blacklash Blues”, „Mississippi Goddam”). W 1971 skłócona z ludźmi z branży fonograficznej wyjechała ze Stanów Zjednoczonych, choć publicznie jako powód wyjazdu podawała rasizm. Wróciła po 7 latach i została aresztowana za niepłacenie podatków (przez kilka lat rzeczywiście nie płaciła ich w ramach protestu przeciw wojnie w Wietnamie). Później mieszkała na Karaibach, w Afryce i Europie, występując aż do sześćdziesiątego roku życia. Zmarła w 2003 roku w wieku 70 lat.