Legenda punk rocka reaguje na sytuacje w Polsce. Dezerter uaktualnia program koncertowy

16 października 2017
ok. 3 minut czytania

– Na trasie zagramy przekrojowy materiał, urozmaicony o kilka utworów, których nie było od lat – mówi Krzysztof Grabowski, perkusista i autor tekstów. – Sytuacja w Polsce i na świecie stale zmusza nas do uaktualniania programu koncertowego. Staramy się dobierać piosenki tak, by ich przekaz był w miarę aktualny, aby były właściwie odbierane przez dwa pokolenia – naszych rówieśników i ich dorastające już dzieci.

Przypomnijmy, że Dezerter to twórcy takich alternatywnych hymnów jak „Spytaj milicjanta”, „System”, „Dla zysku” czy „Ku przyszłości”.

Tym razem zespół zagra w kilku dawno nieodwiedzanych miastach, m.in. w Pile, Ostrowcu Świętokrzyskim i Ostrowie Wielkopolskim.

Oto harmonogram trasy:
20 października – Kutno, Moto Pub Garage
21 października – Piła, Barka
3 listopada – Poznań, Blue Note
4 listopada – Bydgoszcz, MCK
5 listopada – Elbląg, Mjazzga
17 listopada – Rzeszów, Vinyl
18 listopada – Ostrowiec Św., Perspektywy
09 grudnia – Warszawa, Proxima
15 grudnia – Ostrów Wlkp., Fanaberia Art Club
16 grudnia – Zabrze, CK Wiatrak

W ubiegłym roku nakładem Anteny Krzyku ukazała się reedycja legendarnej EP-ki z 1983 roku, na której znalazły się klasyczne już dziś utwory: „Ku przyszłości”, „Spytaj milicjanta”, „Szara rzeczywistość” i „Wojna głupców”.

Ta płyta i kilka innych dostępne są na kanale Dezerter TV na platformie YouTube.

Obecny skład kapeli tworzą Robert Matera (gitara, śpiew), Krzysiek Grabowski (perkusja, teksty) i Jacek Chrzanowski (bas).

Dezerter to zespół punkrockowy, który powstał w Warszawie w maju 1981 roku. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singel „Ku przyszłości” (1983). W 1985 roku ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala” i „Jak punk to punk”. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock’n’Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera „Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju – „Kolaboracja”. Rok 1989 to kolejny album – „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.

Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997). W XXI wieku ukazały się trzy studyjne albumy: „Nielegalny zabójca czasu” (2004); „Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony nie tylko przez słuchaczy, ale wyjątkowo również przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz „Większy zjada mniejszego” (2014). W 2016 roku, po 33 latach, został wznowiony singel „Ku przyszłości”.

Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych.

Przez lata piosenki Dezertera ukazywały się na wielu składankach w Polsce i na świecie oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów.