Leski jest \”Supersam\”

26 marca 2021
ok. 2 minut czytania

Pierwszy – \”Nie chcę zmieniać nic\” – osiągnął już ponad milion odtworzeń na Spotify i nie zwalnia tempa.

Leski dał się poznać jako artysta kompletny. Nowy singiel, podobnie jak cały album, stworzył w całości w swoim domowym studio. Artysta jest nie tylko autorem tekstów i warstwy muzycznej ale odpowiada również w całości za produkcje albumu. Roi się tutaj od charakterystycznych dla niego neo-folkowych dźwięków, połączonych z elektronicznymi beatami i synthpopowymi melodiami. Na uwagę zasługuje fakt, że żaden z tekstów piosenek nie powstał na tzw. papierze. Słowa pojawiały się dopiero przed mikrofonem.

Najnowszy utwór opowiada o rozczarowaniach i bezsilności, a towarzyszy mu abstrakcyjny i przewrotny obrazek, który odwołuje się do problemu zaśmiecania lasów i groteskowego konsumpcjonizmu – powstającego w szaleństwie plądrowania sklepowych półek, a kończącego się w lesie. Jakby oba miejsca były w dziwny sposób ze sobą powiązane.

\”Supersam\” to wycinek z jednego dnia mojego życia, w którym idę na zakupy bez pieniędzy, ale o tym dowiaduję się dopiero przy kasie. Znajduję się w momencie kiedy mój pełny wózek doprowadza poirytowany tłum do granic wytrzymałości. Ale spokojnie. Wszystko pod kontrolą. Robię dobrą minę do złej gry. Odnoszę \”zakupy\” na półki i wracam do domu po forsę. Mijam przepełnione śmietniki i miasto obsypane odpadami. Zastanawiam się czemu rzeczy, które jeszcze przed chwilą były obiektem westchnień lądują w najbardziej absurdalnych i niedostępnych miejscach: w lasach, opuszczonych budynkach, studzienkach, rzekach. Jakby za karę. Obdarzone nienawiścią za to czym są. Nie zasługując na przywilej kontenera\” – opowiada Leski.

\”Supersam\” to również podkreślenie małego wysiłku, który może podjąć każdy z nas – ograniczenie listy zakupów, kupowanie rzeczy w ekologicznych opakowaniach, zebranie leśnych śmieci podczas spaceru.

– Nieraz wymyślałem sobie alter ego superbohatera, który wygrywa z systemem. Miałem więcej talentów, byłem wyższy, silniejszy, potrafiłem latać – mówi artysta. – Rozmach wyobraźni bardzo szybko weryfikowała jednak rzeczywistość, a głowę natychmiast zatruwała myśl: w pojedynkę świata nie zmienisz! A ja, konsekwentnie zawsze odpowiadałem sobie, że największe rewolucje rozpoczynały się właśnie od jednego śmiecia zebranego w lesie.

Utwór jest zapowiedzią albumu o tym samym tytule, a jego premiera zaplanowana jest w maju tego roku.