Liverpool uczci 50-lecie Sierżanta Pieprza

23 marca 2017
ok. 1 minuta czytania

„It was 50 years ago today” – tak zaczyna się piosenka tytułowa. Z okazji półwiecza albumu władze Liverpoolu poinformowały, że zleciły 13 artystom przygotowanie prac nawiązujących do takiej samej liczby kompozycji z albumu.

– Sierżant Pieprz przesunął granice kreatywności, my zamierzamy zrobić to samo – mówił burmistrz Liverpoolu Joe Anderson.

Wśród twórców jest na przykład choreograf Mark Morris, artystka kabaretowa Meow Meow (jej przypadł w udziale numer „Lovely Rita”), a amerykańska artystka Judy Chicago wykona mural inspirowany „Fixing A Hole”. Będzie też śpiewanie. Aż 64 chóry wykonają kawałek „When I’m Sixty-Four”.

Trzynaście prac zostanie ujawnionych między 25 maja a 16 czerwca. W dniu jubileuszu, 1 czerwca, w Liverpoolu odbędzie się specjalny pokaz sztucznych ogni, który przygotuje Francuz Christophe Berthonneau.

Album „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” w Wielkiej Brytanii aż 17 razy pokrył się platyna, a w USA zrobił to razy 11 (status diamentowy). Płytę wyprodukował sir George Martin. Nagrania odbyły się w londyńskich EMI Studios i Regent Sound Studio. Sesja trwała w sumie pięć miesięcy.

Ikoniczna okładka jest dziełem Petera Blake’a i jego żony Jann Haworth, a przygotowana została na podstawie rysunku atramentem Paula McCartneya.

„Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” był numerem jeden po obu stronach Atlantyku. Na całym świecie sprzedał się w ponad 32 mln egzemplarzy.