Loyle Carner jest pasjonatem gotowania

19 marca 2019
ok. 3 minut czytania

Premiera albumu „Not Waving, But Drowning” zapowiedziana jest na 19 kwietnia. Singlem promującym wydawnictwo jest duet z Jorją Smith – „Loose Ends”. Loyle Carner to jedna z gwiazd tegorocznej edycji OFF Festivalu w Katowicach.

„Not Waving, But Drowning” to następca „Yesterday’s Gone”. Loyle Carner za swój debiutancki krążek był nominowany do nagród BRIT i Mercury, jak również zadebiutował w Top 20. Szczerość i surowy sentymentalizm z „Yesterday’s Gone” pozostawił trwały ślad w muzyce, zwłaszcza brytyjskim hip-hopie, a krążek uważany jest za ponadczasowy.

Najnowszy album Carnera, „Not Waving, But Drowning”, podsuwa kolejne przykłady ostrego jak brzytwa flow i niesamowitej zdolności do opowiadania historii. Loyle potrafi rapować, ale robi to z wrażliwością poety, obserwacjami zdolnego pisarza i ciepłem, jakie zaoferować może tylko najlepszy przyjaciel. Płytę otwiera „Dear Jean”, list do matki, w którym artysta opowiada, że właśnie odnalazł miłość swojego życia – „kobietę z niebios” – i dlatego się wyprowadza.

Muzyka Loyle’a Carnera jest trudna do jednoznacznej kategoryzacji. Warto odnotować fakt, że choć artysta wychował się na muzyce takich wykonawców jak Mos Def, Biggie Smalls, Roots Manuva czy Wu Tang Clan, w jego twórczości w ogóle nie słychać tego typu brzmień. Carner od czasu do czasu mruga do swoich idoli w tekstach, jednak nigdy nie stara się ich imitować.

Loyle jest pasjonatem gotowania. Na krążku znalazły się dwa utwory nazwane na cześć znanych kucharzy: brytyjsko-izraelskiego Yotama Ottolenghiego oraz włoskiego szefa kuchni Antonio Carluccio. „Ottolenghi” to zresztą pierwszy singiel zapowiadającym „Not Waving, But Drowing”. Utwór trafił na playlisty BBC Radio 1 i BBC 6 i zdobył ponad 5 milionów streamów w serwisach cyfrowych.

Loyle w twórczości bardzo chętnie odnosi się do faktów z własnego życia. Tytuł debiutu zaczerpnął z piosenki napisanej przez ojczyma, natomiast „Not Waving, But Drowning” to wiersz napisany przez dziadka artysty, który z kolei inspirował się poezją Stevie Smith. Wszystko, co słyszymy w utworze „Krispy”, jest prawdziwe. Carner otwiera się i odnosi do przyjaciela Rebela Kleffa po tym, gdy ich relacja znalazła się na zakręcie. Artysta zaprosił znajomego do współpracy nad utworem, ale ponieważ Kleff nie pojawił się w studiu, Loyle musiał działać solo.

W utworze „Looking Back” artysta odnosi się do dwóch ojców – biologicznego oraz ojczyma, poety i muzyka, który zmarł wskutek ataku padaczki. Loyle nie miał okazji, by nawiązać mocną więź ze swoim biologicznym ojcem.

Loyle Carner do współpracy nad płytą zaprosił takich artystów jak Jorja Smith, Rebel Kleff, Kiko Bun, Kwes, Jordan Rakei, Sampha, Tom Misch i wielu innych.

Koncert Loyle’a w Londynie w Roundhouse wyprzedał się w 20 minut. Polska publiczność będzie miała okazję podziwiać artystę na żywo w ramach OFF Festivalu 2019.

Oto lista utworów „Not Waving, But Drowning”:
1. Dear Jean
2. Angel feat. Tom Misch
3. Ice Water
4. Ottolenghi feat. Jordan Rakei
5. You Don’t Know feat. Rebel Kleff & Kiko Bun
6. Still
7. It’s Coming Home?
8. Desoleil (Brilliant Corners) feat. Sampha
9. Loose Ends feat. Jorja Smith
10. Not Waving, But Drowning
11. Krispy
12. Sail Away (Freestyle)
13. Looking Back
14. Carluccio
15. Dear Ben feat. Jean Coyle Larner