Lux Occulta nagrywa „Kołysanki”

10 października 2012
ok. 1 minuta czytania

Lux Occulta w 2012 to kwartet, w którego skład wchodzą Jerzy Głód (syntezator, głos, dzwonki chromatyczne), znany z Decapitated Wacław „Vogg” Kiełtyka (akordeon, gitara elektryczna), Maciej Tomczyk (gitara elektryczna, gitara klasyczna) i Jarek Szubrycht (głos). W sesji wzięło również udział wielu gości, których nazwiska zostaną podane w późniejszym terminie.

Muzyka zespołu uległa znacznej metamorfozie i niewiele ma już wspólnego z ekstremalnym metalem, choć mroczny nastrój pozostał. Zmienił się również język. Do tej pory teksty Lux Occulta pisane były w języku angielskim, który na „Kołysankach” w ogóle się nie pojawi. Dominować będzie język polski, choć znajdą się również fragmenty zaśpiewane po francusku i w języku łemkowskim.

Grupa Lux Occulta powstała w 1995 roku w Dukli i wydała cztery płyty długogrające oraz mini-album. Ostatnia póki co płyta zespołu – „The Mother And The Enemy” – ukazała się w 2001 roku. Zespół koncertował u boku m.in. Vader i Behemoth, wystąpił na festiwalach Metalmania i Castle Party. Zasłynął awangardowym podejściem do ekstremalnego metalu, łącząc go z elementami trip-hopu, jazzu, czy muzyki współczesnej. Obecnie zespół tworzy i nagrywa w Krakowie, i póki co pozostaje projektem wyłącznie studyjnym, bez planów koncertowych.