Madonna i The Doors w ale kino+

1 stycznia 2013
ok. 2 minut czytania

Cykl rozpocznie 3 stycznia „Marzyciel” Marca Forstera, biograficzna opowieść o pisarzu Jamesie M. Barriem – twórcy „Piotrusia Pana” z nagrodzoną Oscarem muzyką Jana A.P. Kaczmarka. Soundtrack autorstwa polskiego kompozytora światowej sławy, jest przykładem wybitnej muzyki ilustracyjnej, z charakterystyczną dla hollywoodzkich produkcji rozbudowaną orkiestracją i chórem chłopięcym.

Drugim filmem będzie „The Doors' Olivera Stone’a – historia kariery i dramatycznego upadku Jima Morrisona – poety i charyzmatycznego wokalisty The Doors, jednej z najważniejszych grup w historii rocka. Film z ponadczasowymi piosenkami zespołu i życiową rolą Vala Kilmera jako Morrisona, uchodzi za jeden z najbardziej udanych obrazów o muzyce rockowej.

Muzyczne klimaty lat 60. przywołuje także następny tytuł cyklu – „Zdobyć Woodstock” Anga Lee. W filmie naładowana buntem muzyka, grana na słynnym festiwalu, jest jedynie tłem dla portretu lokalnej społeczności, za to tłem pełniącym niezwykle istotną rolę. W rytm przebojów Jimiego Hendriksa, Janis Joplin czy The Who dokonują się w małomiasteczkowym środowisku nieodwracalne zmiany obyczajowe – jak w przypadku młodego geja, któremu festiwal pomaga odkryć i zaakceptować własną seksualność.

W kolejny czwartek, ale kino+ zaprosi na „Wielki błękit” Luca Bessona z muzyką jego stałego współpracownika – Erica Serry, który poznał reżysera w wieku 18 lat i komponował oprawę muzyczną do niemal wszystkich jego dzieł. Hipnotyczna, przestrzenna melodyka Serry idealnie splata się z opowieścią o podwodnej, ale i metafizycznej rywalizacji dwóch nurków. W rolach głównych występują Jean-Marc Barr i Jean Reno.

Na zamknięcie serii, 31 stycznia, ale kino+ przygotowało „Mądrość i seks” – debiut reżyserski gwiazdy muzyki pop Madonny. W przewrotnej komedii o trójce londyńskich singli wystąpił nowojorski oryginał i muzyk o ukraińskich korzeniach Eugene Hutz. Wielkim atutem filmu jest pełna dzikiej energii, żywiołowa muzyka punk-rockowej grupy Gogol Bordello, której Hutz jest wokalistą i liderem.