Madonna skrytykowana przez Shakirę

28 kwietnia 2003
ok. 1 minuta czytania

Według kolumbijskiej gwiazdy, sławna artystka powinna pozostać przy oryginalnym, choć kontrowersyjnym i antywojennym klipie do utworu „American Life”, zamiast montować jego nową wersję z powodu wojny w Iraku. – Oczekiwałabym od Madonny twardszego kręgosłupa – powiedziała Shakira. – W czasach kryzysu dobra muzyka pop jest zawsze zaangażowana politycznie.

W pierwszej wersji teledysku znalazło się ujęcie, gdy ubrana jak żołnierz Madonna rzuca granatem w prezydenta George’a W. Busha. Ponadto wideo w reżyserii Jonasa Akerlunda miało ukazać krwawiące dzieci oraz kobiety i mężczyzn pozbawionych rąk i nóg. Madonna zrezygnowała z prezentacji klipu na kilka dni przed jego premierą w amerykańskim kanale telewizji VH1, tłumacząc to „wrażliwością i szacunkiem” wobec żołnierzy zaangażowanych w konflikt iracki.

Przypomnijmy, że podczas swoich występów Shakira pokazywała na telebimie film, w którym karykaturalne postacie George’a W. Busha i Saddama Husseina grają w szachy. Kukiełki obu przywódców początkowo wydają się zabawne, ale stopniowo nastrój ich rozgrywki staje się coraz mroczniejszy.