Małgorzata Kożuchowska w filmie o Tomaszu Chadzie

22 listopada 2018
ok. 2 minut czytania

\”Proceder\” to tytuł debiutanckiej płyty (2009) warszawskiego rapera Tomasza Chady, który zmarł w tajemniczych okolicznościach w marcu tego roku. To także tytuł filmu opartego na wątkach z biografii tego niezwykle popularnego na scenie hip-hopowej muzyka.

– Chada miał i ma liczne grono wielbicieli i kontynuatorów. Jego teksty bywały dosadne, ale nie była to dosadność dla samej dosadności, to były utwory bardzo osobiste i stylistycznie rozpoznawalne – mówi reżyser filmu Michał Węgrzyn. Wielu raperów uczyło się na nim, do dziś ma lepszych i gorszych naśladowców, w sferze tekstowej wyznaczył żywe do dziś standardy.

W głównego bohatera wciela się Piotr Witkowski („Dywizjon 303. Historia prawdziwa”), a partneruje mu m.in. Małgorzata Kożuchowska w roli szefowej gangu Łysej.

– Postać Łysej ma mocne zakorzenienie w rzeczywistości – komentuje reżyser. – Pod koniec lat 90. w polskiej mafii, już nieco przetrzebionej przez policję, kluczowe role zaczęły odgrywać kobiety. Pojawiają się także autentyczne postaci ze świata rapu, w tym obdarzony wielką charyzmą i otaczany szacunkiem Kali, który w pewnym momencie też znalazł się w niebezpiecznym świecie procederu, ale z nim konsekwentnie zerwał.

W filmie występuje nie tylko Kali, lecz również inni znani raperzy.

Zdjęcia do filmu trwają w Warszawie i okolicach. – To prawdziwa satysfakcja kręcić film na temat, który nas naprawdę interesuje i jest – nie mamy wątpliwości – ważny nie tylko dla nas, ale i dla wielu ludzi – podsumowuje reżyser, który sam grał niegdyś w hardcorowo-punkowym zespole Fobia. Operatorem filmu jest jego brat Wojciech Węgrzyn, realizator raperskich teledysków.

Film trafi do kin jesienią 2019 roku.