Manic Street Preachers, Bryan Ferry i Slut w Krakowie

29 lutego 2008
ok. 2 minut czytania

Manic Street Preachers zagrają 3 maja na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego w Krakowie. To jeden z najważniejszych brytyjskich zespołów gitarowych. Na swoim koncie mają miliony sprzedanych płyt oraz najważniejsze nagrody muzyczne. Wczoraj odebrali tytuł Boskich Geniuszy (Godlike Genius) podczas gali wręczenia nagród pisma „New Musical Express”. Występy zespołu w Polsce były kilka razy planowane, niestety nigdy nie doszły do skutku. Dorobek tria zmyka longplay „Send Away The Tigers”, który miał premierę w maju 2007 roku.

Bryan Ferry także zawita do naszego kraju po raz pierwszy. Jego występ odbędzie się 4 maja również na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego. Ferry był liderem pełnej elegancji grupy Roxy Music, z którą nagrał przeboje „Love Is the Drug”, „More Than This” czy „Avalon” Ostatnie trzydzieści kilka lat spędził, pracując na miano świetnego autora piosenek i wyjątkowo współczesnego wokalisty, który potrafi zamienić utwór innego kompozytora we frapująco unikalne dzieło („Jealous Guy”, „As Time Goes By”, „I Put a Spell on You” czy dylanowskie „Hard Rain”). W marcu 2007 roku ukazał się album „Dylanesque” z coverami utworów z repertuaru Boba Dylana.

Trzeci wykonawca, który właśnie potwierdził udział w festiwalu to Slut. Niemcy mają w dorobku 7 albumów i 2 EP-ki. Najnowsza płyta „Still No 1” (2008) stanowi kontynuację przygody z teatrem, zapoczątkowanej na „Songs aus Die Dreigroschenoper” (2006). Zespół odchodzi od oszczędnej formy i ograniczonych środków wypowiedzi z okresu „All We Need Is Silence”. W nagraniach słychać chóry, akordeony, sekcję smyczków, dęciaki, fortepian, a nawet piłę. Producentem jest Oliver Zulch (The Notwist, The Ärzte).

Wcześniej udział w CSF potwierdziła formacja cirKus z Neneh Cherry w składzie oraz grupy Mattafix i The Raveonettes. Impreza trwać będzie od 2 do 4 maja.