Mariusz Duda tylko na kasecie magnetofonowej

6 maja 2021
ok. 1 minuta czytania

Znany z Riverside i Lunatic Soul – Mariusz Duda, postanowił swój najnowszy solowy album wydać w dość kontrowersyjny sposób umieszczając nagrania najpierw w całości w sieci, a teraz wydając je jedynie na kasetach magnetofonowych. W serwisie YouTube pojawiło się wideo do najnowszego singla \”Escape Pod\”.

– \”Escape Pod\” jest chyba najlepszą wizytówką tego albumu – mówi Mariusz Duda – i symbolem jego przesłania. Ucieczką od codzienności, która powoli zmienia się na lepsze, ale pozostawia jeszcze dużo do życzenia.

Mariusz Duda w wersji solo postanowił tworzyć głównie albumy instrumentalne z minimalistyczną elektroniką. \”Claustrophobic Universe\” to druga część lockdownowej trylogii zapoczątkowanej ubiegłorocznym i nominowanym do Fryderyka \”Lockdown Spaces\”. Duda gra tutaj jedynie na syntezatorach, samplerach i automatach perkusyjnych.

– W Riverside pielęgnuję jeden styl muzyczny, w Lunatic Soul drugi – dodaje Mariusz Duda. – Kiedy w pandemii zacząłem trzeci projekt, postanowiłem, że nie będę się powtarzał. Jako Mariusz Duda chciałem odwołać się do moich początków muzycznych, a te nie są raczej związane z graniem na basie w Riverside, tylko z graniem na klawiszach, w wieku lat 16, i nagrywaniem własnych kaset z muzyką inspirowaną Tangerine Dream i Vangelisem. Do tego nawiązuję teraz, po latach, grając taki właśnie muzyczny styl i prezentując kasetę magnetofonową jako jedyny dostępny nośnik fizyczny.\”