Mary J. Blige Niną Simone od jesieni

14 maja 2010
ok. 2 minut czytania

Za scenariusz obrazu zatytułowanego po prostu „Nina” odpowiadać będzie Cynthia Mort, autorka serialu „Tell Me You Love Me”. Fabuła ma koncentrować się na romansie Simone z paryskim menadżerem Cliftonem Hendersonem, w którego wcieli się David Oyelowo.

Realizacją projektu zajmie się Ealing Studios. Produkcja kosztować będzie 10 milionów dolarów. Zdjęcia ruszą jesienią.

Nina Simone urodziła się jako Eunice Kathleen Waymon 21 lutego 1993 roku jako szóste z siedmiorga dzieci. Pierwsze wokalne doświadczenia zdobywała w kościelnym chórze. W wieku 17 lat przeprowadziła się do Filadelfii, gdzie uczyła gry na fortepianie i akompaniowała piosenkarzom. Wkrótce rozpoczęła naukę w Juilliard School of Music, ale z powodu braku pieniędzy musiała przerwać naukę i porzucić marzenia o podbiciu Ameryki jako pierwsza czarnoskóra pianistka koncertowa. Wówczas zaczęła swą przygodę z bluesem i jazzem. Zdobyła uznanie dzięki interpretacji „I Loves You Porgy” z opery „Porgy and Bess” George’a Gershwina. Największy rozgłos zyskała za sprawą singla „My Baby Just Cares For Me”. Inne jej przeboje to „House of the Rising Sun”, „I Put a Spell on You” czy „Sinnerman”. Walczyła o obronę braw obywatelskich, czemu dawała wyraz także w swych utworach („To Be Young, Gifted and Black”, „Blacklash Blues”, „Mississippi Goddam”). W 1971 skłócona z ludźmi z branży fonograficznej wyjechała ze Stanów Zjednoczonych, choć publicznie jako powód wyjazdu podawała rasizm. Wróciła po 7 latach i została zaaresztowana za niepłacenie podatków (przez kilka lat rzeczywiście nie płaciła ich w ramach protestu przeciw wojnie w Wietnamie). Później mieszkała na Karaibach, w Afryce i Europie, występując aż do sześćdziesiątego roku życia. Zmarła w 2003 roku w wieku 70 lat.

Dyskografię Mary J. Blige zamyka album „Stronger with Each Tear” z grudnia 2009 roku. Rola w „Ninie” nie będzie pierwszym doświadczeniem aktorskim Blige. Piosenkarka wystąpiła m.in. w filmie Tylera Perry’ego „I Can Do Bad All by Myself”.