Mentor i Minetaur wystąpią przed Philem Anselmo w Warszawie

24 maja 2019
ok. 3 minut czytania

Gościem specjalnym warszawskiego koncertu Phila Anselmo & The Illegals będzie śląski zespół Mentor, który zgromadził dotychczas w swojej dyskografii dwa pełnowymiarowe wydawnictwa, w tym ostatnie, „Cults, Crypts and Corpses”, wydane przez Pagan Records w 2018 roku.

Koncert uświetni również warszawska kapela Minetaur, która w kwietniu wydała najnowszą EP-kę, zatytułowaną „Power Tools”.

Występ Philipa H. Anselmo & The Illegals w stolicy będzie częścią trasy promującej album „Choosing Mental Illness as A Viture”, a także wyjątkowym hołdem ku poprzedniej kapeli Anselmo – zespołowi Pantera. Muzycy wykonają w Warszawie najbardziej znane numery grupy, takie jak „I’m Broken” czy „Walk”.

Jeden z największych wokalistów i frontmanów w historii metalu powraca do Polski, aby dać wyjątkowy koncert. Phil Anselmo i jego przyjaciele z The Illegals oprócz kompozycji ze swoich dwóch płyt – „Walk Through Exits Only” (2013) i „Choosing Mental Illness As A Virtue” (2018), zaprezentują bowiem wybór kompozycji zespołu, który dał Amerykaninowi z Nowego Orleanu nieśmiertelną sławę, czyli Pantery.

O Philu można by napisać grubą i pasjonującą książkę albo nakręcić parogodzinny film, który na pewno by się prędko nie znudził. Życie Phila pełne było bowiem wzlotów, upadków, szaleństw, kontrowersji. Bywał w formie wybitnej i porywał wielotysięczną publikę na koncertach, bywało też z nim znacznie gorzej, co wiązało się przede wszystkim z uzależnieniem od narkotyków, co omal nie doprowadziło Anselmo do śmierci. Zawsze się jednak podnosił, zawsze wracał i odbudowywał formę.

Od zawsze wielbiciel horrorów i boksu, wielki pasjonat muzyki. Phil Anselmo zapisał wspaniałą kartę w historii metalu dzięki Panterze, Down, Superjoint Ritual, udziale w albumach Necrophagii i wielu innych. Phil jest wszechstronny i równie dobrze czuje się, grając groove metal, black metal, hardcore punk, sludge, czy southern rocka.

Mentor to istniejąca od 2011 roku czteroosobowa załoga z Sosnowca, która bardzo szybko zdobyła serca publiczności kapitalną, walącą prosto w twarz mieszanką black metalu, thrashu, hard core’a i punka. Kapelę tworzą muzycy, którzy z niejednego pieca chleb jedli, a w dossier mają takie nazwy, jak Thaw, Furia, ARRM, J.D. Overdrive, a także poważne osiągnięcia w dziedzinie rejestracji albumów (basista Gusion’s Drone, czyli Haldor Grunberg).

Mentor to zespół, który nie owija w bawełnę. Suit w jego wykonaniu raczej nie usłyszycie, za to krótkie, szybkie, energetyczne kawałki, jak najbardziej. Krótko, mocno i na temat jest na albumach „Guts, Graves and Blasphemy” (2016) i „Cults Crypts and Corpses” (2018). Wokalista King of Nothing mówił o muzyce Mentor „Rock’n’roll z diabłem w tle”. Trudno o trafniejsze ujęcie tematu.

Minetaur to istniejąca od 2012 roku warszawska załoga, stylistycznie zapuszczająca się do krain southern i groove metalu. Zespół powstał z inicjatywy muzyków, którzy szlify zdobywali w takich zespołach, jak Hedfirst, Backbone, Vecordia, Erased. Słuchając muzyki Minetaura słychać, że bliskie sercu warszawskich muzyków są takie kapele, jak Pantera, Gojira, Crowbar, Meshuggah. Tytanami pracy może nie są, ale mogą się pochwalić bardzo udanym debiutanckim albumem „Gravel Pit” z 2017 roku i przede wszystkim koncertami w roli supportu Jinjer oraz wielkiej legendy thrash metalu, niemieckiego Kreatora.

Bilety na koncert nie będą już dostępne w oficjalnej sprzedaży.