Merzbow i Wolf Eyes we Wrocławiu

23 lutego 2010
ok. 2 minut czytania

Merzbow to bez dwóch zdań absolutny klasyk gatunku nosie. Został powołany do życia w 1979 roku w Tokio jako solowy projekt Masami Akity. Jego dyskografia zawiera ponad 300 płyt. W 2001 roku ukazał się „Merzbox”, zawierający kolekcję 50 płyt z wcześniejszymi i mało znanymi nagraniami.

– Chciałem skomponować prawdziwie surrealistyczną muzykę w antymuzyczny sposób – wyjaśnia artysta. – Surrealizm jest również osiągnięciem stanu nieświadomości. Noise jest prymitywną i kolektywną świadomością muzyki. Nie wiem jaka jest różnica między hałasem a muzyką. Wszystko zależy od słuchacza. Jeśli dla kogoś hałas oznacza niewygodny dźwięk, to muzyka pop jest dla mnie hałasem.

Amerykański zespół Wolf Eyes choć także porusza się w stylistyce noise, ma o wiele bardziej wszechstronne inspiracje, jak industrial, hard-core, free jazz czy awangarda. Założona w 1996 roku kapela zasłynęły nie tylko z żywiołowych koncertów, podczas których oprócz elektroniki używa się spreparowanych lub samodzielnie skonstruowanych instrumentów, ale i z dynamicznej działalności wydawniczej. Zespół ma na koncie ponad setkę wydawnictw w takich labelach, jak Sub Pop, Bulb Records, Troubleman Unlimited, Amercian Tapes czy Hanson Records. Wrocławski koncert będzie pierwszym i jedynym koncertem tria w Polsce podczas ich wiosennej trasy.

W roli supportu we Wrocławiu pojawią się polskie formacje: krakowski projekt thrash-harsh-noise Jesus is a Noise Commander, duet Eyecons poruszający się w stylistyce eksperymentalnej elektroniki oraz objawienie rodzimej sceny noise, No.Thing z Zielonej Góry oraz wywodząca się z Wrocławia młoda grupa noise’owa Kombinat.

Bilety w cenie 65 złotych (80 w dniu imprezy) dostępne są do kupienia za pośrednictwem Eventim.pl, Ticketpro.pl oraz w klubie przed koncertem.